W poprzednich moich felietonach publikowanych w „Rzeczy o Historii” pisałem o akademiach nauk w różnych krajach. Teraz jednak wracam na własne podwórko i chcę opisać dzieje Polskiej Akademii Umiejętności (w skrócie PAU). Pisząc „swoje podwórko”, mam powody, żeby tak to nazywać, ponieważ od 1998 r. mam zaszczyt być członkiem tej Akademii. PAU wydała też kilka moich książek, dlatego jest mi szczególnie bliska.
Najpierw powstało Towarzystwo Naukowe Krakowskie
Zanim powołano Akademię Umiejętności, działało w Krakowie Towarzystwo Naukowe Krakowskie (TNK). Towarzystwo to zostało założone 24 lipca 1815 r. Inicjatorem jego powstania był Jerzy Samuel Bandtke – filolog, językoznawca, kierownik Biblioteki Jagiellońskiej. Jego pasją (poza wykładami dla studentów oraz badaniami naukowymi, które prowadził) było udostępnianie wiedzy szerokiej publiczności. W związku z tym w 1812 r. utworzył w kierowanej przez siebie Bibliotece Jagiellońskiej czytelnię publiczną dostępną dla wszystkich. Wcześniej zasoby tej biblioteki udostępniano tylko profesorom i studentom Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ). Pozwolę sobie na uwagę osobistej natury: ta czytelnia publiczna UJ – ponad 150 lat później – była dla mnie miejscem zdobywania rozległej, nie tylko technicznej wiedzy, której bardzo potrzebowałem, tworząc zręby biocybernetyki.\
Czytaj więcej
Miejscem, gdzie mogą się zebrać i podyskutować naukowcy z różnych dziedzin, są obecnie akademie nauk. Tym razem opiszę, jak utworzono dwie z nich: francuską i rosyjską. O innych – w tym dwóch polskich: PAU i PAN – napiszę osobny felieton.
Wracając do historii powstania Towarzystwa Naukowego Krakowskiego, z uznaniem odnotuję, że prof. Bandtke, widząc szerokie zainteresowanie nauką wśród odwiedzających ową utworzoną czytelnię publiczną, postanowił udostępniać wiedzę także w formie publicznych odczytów. Na dobrze prowadzonym odczycie można przekazać wiedzę przystępniej i w większej ilości niż w tym samym czasie podczas czytania książek, dlatego idea ta zyskała natychmiast poparcie rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego Walentego Litwińskiego. Profesor Litwiński, wybitny prawnik, nadał koncepcji Bandtkego stosowny kształt prawny i został pierwszym prezesem Towarzystwa Naukowego Krakowskiego (TNK).
Powstaniu TNK sprzyjał fakt, że 3 maja 1815 r. w Wiedniu podpisano dokument nadający Krakowowi status Wolnego Miasta. Było to duże ustępstwo zaborcy, które krakowianie skwapliwie wykorzystali. Powstanie Towarzystwa wiąże się z podaną wyżej datą 24 lipca 1815 r., ale tak naprawdę zaistniało ono 25 lutego 1816 r. – w tym dniu odbyło się pierwsze posiedzenie publiczne z pierwszym odczytem.