Aktualizacja: 03.11.2024 11:11 Publikacja: 16.01.2024 14:06
13 grudnia 1981 r. gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego.
Foto: Tomasz Jodłowski
Byłemu prokuratorowi Wojskowej Prokuratury Garnizonowej we Wrocławiu Januszowi K. zarzucono, że 24 sierpnia 1982 roku we Wrocławiu bezprawnie pozbawił wolności Wojciecha B. na miesiąc, utrzymując w mocy tymczasowe aresztowanie, pomimo „oczywistego braku podstaw do jego dalszego stosowania”.
Pion śledczy IPN w Warszawie skierował do sądu akt oskarżenia wobec dwóch byłych funkcjonariuszy stołecznej milicji, którzy typowali działaczy podziemnej „Solidarności”, którzy mieli zostać wezwani na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Syn Jacka Jerza, działacza radomskiej Solidarności, który nagle zmarł w 1983 roku, nie zgadza się z interpretacją Instytutu Pamięci Narodowej dotyczącą śmierci jego ojca. Uważa, że prokurator nie ma dowodów, że nie został on otruty przez SB.
Pion śledczy IPN z Białegostoku prowadzi śledztwo z sprawie zbrodni popełnionej w lipcu 1943 roku w Gródku, gdzie zostali zabici mieszkańcy dwóch wsi.
Fundacja Trzy Trąby, która kultywuje radziwiłłowskie tradycje, przekazała w depozyt muzeum w Nieborowie obiekty, które dotychczas znajdowały się w prywatnej kolekcji.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
80 lat temu, niespełna trzy miesiące po likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Lublin, powstało pierwsze na świecie muzeum poświęcone ofiarom II wojny światowej.
„Jak zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA wpłynęłoby Pani/Pana zdaniem na bezpieczeństwo Polski?” - takie pytanie zadaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.
Amerykańska Fundacja Monuments Men and Women zwróciła sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiescherhöfen, który po zakończeniu II wojny światowej został zrabowany z Niemiec.
Pion śledczy IPN z Białegostoku prowadzi śledztwo z sprawie zbrodni popełnionej w lipcu 1943 roku w Gródku, gdzie zostali zabici mieszkańcy dwóch wsi.
Jak podają rosyjskie media, minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow planuje w grudniu odwiedzić Maltę, aby wziąć udział w spotkaniu ministrów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
Do trzech lat więzienia grozi mieszkańcowi Częstochowy, który zaprzeczał zbrodniom popełnionym przez Niemców w obozach koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau oraz na Majdanku.
201,6 mln lat temu miało miejsce jedno z pięciu wielkich masowych wymierań na Ziemi. Zbiegło się ono w czasie z silnymi erupcjami wulkanów. Do tej pory uważano, że żyjące wtedy gatunki zabiła wysoka temperatura. Obecnie naukowcy mają inną hipotezę.
31 maja 2025 r. w Braniewie odbędą się uroczystości beatyfikacyjne siostry M. Christophory Klomfass i jej 14 towarzyszek – ofiar komunizmu.
Zapisów w szlacheckich testamentach o tym, że pogrzeb ma być skromny, bez pompy, było wiele. Ale co z tego, kiedy rodzina miała inne pomysły w tej materii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas