80. rocznica "krwawej niedzieli": Przewodniczący parlamentu Ukrainy na uroczystościach upamiętniających ofiary rzezi wołyńskiej

Przewodniczący parlamentu Ukrainy (Rady Najwyższej), Rusłan Stefanczuk, weźmie udział w państwowych obchodach 80. rocznicy "krwawej niedzieli" organizowanych przez Polskę - poinformował na konferencji prasowej rzecznik PiS, Rafał Bochenek. "Cześć pamięci Pomordowanych, Ofiar ludobójstwa, obywateli II Rzeczypospolitej zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu!" - napisał Mateusz Morawiecki na Facebooku. Premier złożył z okazji rocznicy wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Aktualizacja: 11.07.2023 14:53 Publikacja: 11.07.2023 09:29

Rusłan Stefanczuk

Rusłan Stefanczuk

Foto: PAP/CTK

- Po raz pierwszy polityk tej rangi będzie brał udział w uroczystościach poświęconych ofiarom rzezi wołyńskiej - podkreślił Bochenek.

Rusłan Stefanczuk na obchodach rocznicy rzezi wołyńskiej. "Dyplomacja parlamentarna przynosi efekty"

- To świadczy o tym, że dyplomacja parlamentarna przynosi efekty - dodał. 

Czytaj więcej

Morawiecki o rzezi wołyńskiej: Niewyobrażalnie okrutne ludobójstwo

– Pan przewodniczący będzie razem ze mną. To jest naprawdę coś wyjątkowego, bo po raz pierwszy tak wysoki przedstawiciel państwa ukraińskiego będzie obecny na oficjalnych obchodach tego tragicznego wydarzenia – mówiła kilka dni temu o udziale Stefanczuka w obchodach marszałek Sejmu, Elżbieta Witek.

Wcześniej, 9 lipca, w czasie wizyty Andrzeja Dudy na Ukrainie, prezydent Polski spotkał się w Łucku z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim i obaj w katedrze św. Apostołów Piotra i Pawła oddali hołd ofiarom rzezi wołyńskiej w 80. rocznicę tragicznych wydarzeń.

Czytaj więcej

Prezydenci Polski i Ukrainy oddali hołd ofiarom Wołynia

7 lipca ofiary rzezi wołyńskiej w czasie wizyty na Ukrainie upamiętnił premier, Mateusz Morawiecki.

Przed obchodami 80. rocznicy "krwawej niedzieli" marszałek Sejmu spotkała się z przewodniczącym Rady Najwyższej.

W mszy św. w intencji ofiar rzezi wołyńskiej wzięła udział wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Gosiewska.

W południe kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożył m.in. premier, Mateusz Morawiecki. "Prawda o tym, co wydarzyło się 80 lat temu – nie tylko na Wołyniu, ale również na terenach dawnej Galicji Wschodniej oraz województw lwowskiego, tarnopolskiego, stanisławowskiego z Pokuciem – ma twarz kobiet, starców i dzieci zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów. Krew zamordowanych woła do nas z przeszłości i wzywa do poszukiwania prawdy i sprawiedliwości. Ekshumacje ofiar Rzezi Wołyńskiej i odkrywanie prawdy o niej są hołdem oddanym przeszłości i fundamentem wspólnej przyszłości.Wybaczyć nie oznacza zapomnieć. A pamięć nie oznacza chęci odwetu. Cześć pamięci Pomordowanych, Ofiar ludobójstwa, obywateli II Rzeczypospolitej zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu!" - napisał na Facebooku Morawiecki. 

11 lipca 2023 roku: 80. rocznica krwawej niedzieli na Wołyniu

Rzeź wołyńska to ludobójstwo, którego na mieszkańcach polskich Kresów dopuściły się oddziały ukraińskich nacjonalistów (UPA), często przy udziale miejscowej ludności ukraińskiej. W atakach na Polaków na terenie przedwojennego województwa wołyńskiego miało zginąć 50-60 tys. Polaków. W wyniku działań odwetowych podjętych przez Polaków miało zginąć ok. 2-3 tysięcy Ukraińców.

Punkt kulminacyjny rzezi wołyńskiej stanowiła tzw. krwawa niedziela, 11 lipca 1943 roku, gdy oddziały UPA zaatakowały niemal 100 polskich miejscowości.

Uchwałą z dnia 22 lipca 2016 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę tych tragicznych wydarzeń.

- Po raz pierwszy polityk tej rangi będzie brał udział w uroczystościach poświęconych ofiarom rzezi wołyńskiej - podkreślił Bochenek.

Rusłan Stefanczuk na obchodach rocznicy rzezi wołyńskiej. "Dyplomacja parlamentarna przynosi efekty"

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Historia Polski
Manifest PKWN: 22 lipca, dzień wielkiego kłamstwa
Historia Polski
Oto kufer Else Ledermann. 80 lat temu zlikwidowano obóz na Majdanku
Historia Polski
80 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. Jak wygląda tegoroczny program obchodów?
Historia Polski
Wilczy Szaniec nie był pierwszy. Nieudane zamachy na Hitlera
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Historia Polski
50 lat temu Zamek Królewski w Warszawie ożył!