80. rocznica "krwawej niedzieli": Przewodniczący parlamentu Ukrainy na uroczystościach upamiętniających ofiary rzezi wołyńskiej

Przewodniczący parlamentu Ukrainy (Rady Najwyższej), Rusłan Stefanczuk, weźmie udział w państwowych obchodach 80. rocznicy "krwawej niedzieli" organizowanych przez Polskę - poinformował na konferencji prasowej rzecznik PiS, Rafał Bochenek. "Cześć pamięci Pomordowanych, Ofiar ludobójstwa, obywateli II Rzeczypospolitej zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu!" - napisał Mateusz Morawiecki na Facebooku. Premier złożył z okazji rocznicy wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Aktualizacja: 11.07.2023 14:53 Publikacja: 11.07.2023 09:29

Rusłan Stefanczuk

Rusłan Stefanczuk

Foto: PAP/CTK

- Po raz pierwszy polityk tej rangi będzie brał udział w uroczystościach poświęconych ofiarom rzezi wołyńskiej - podkreślił Bochenek.

Rusłan Stefanczuk na obchodach rocznicy rzezi wołyńskiej. "Dyplomacja parlamentarna przynosi efekty"

- To świadczy o tym, że dyplomacja parlamentarna przynosi efekty - dodał. 

Czytaj więcej

Morawiecki o rzezi wołyńskiej: Niewyobrażalnie okrutne ludobójstwo

– Pan przewodniczący będzie razem ze mną. To jest naprawdę coś wyjątkowego, bo po raz pierwszy tak wysoki przedstawiciel państwa ukraińskiego będzie obecny na oficjalnych obchodach tego tragicznego wydarzenia – mówiła kilka dni temu o udziale Stefanczuka w obchodach marszałek Sejmu, Elżbieta Witek.

Wcześniej, 9 lipca, w czasie wizyty Andrzeja Dudy na Ukrainie, prezydent Polski spotkał się w Łucku z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim i obaj w katedrze św. Apostołów Piotra i Pawła oddali hołd ofiarom rzezi wołyńskiej w 80. rocznicę tragicznych wydarzeń.

Czytaj więcej

Prezydenci Polski i Ukrainy oddali hołd ofiarom Wołynia

7 lipca ofiary rzezi wołyńskiej w czasie wizyty na Ukrainie upamiętnił premier, Mateusz Morawiecki.

Przed obchodami 80. rocznicy "krwawej niedzieli" marszałek Sejmu spotkała się z przewodniczącym Rady Najwyższej.

W mszy św. w intencji ofiar rzezi wołyńskiej wzięła udział wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Gosiewska.

W południe kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożył m.in. premier, Mateusz Morawiecki. "Prawda o tym, co wydarzyło się 80 lat temu – nie tylko na Wołyniu, ale również na terenach dawnej Galicji Wschodniej oraz województw lwowskiego, tarnopolskiego, stanisławowskiego z Pokuciem – ma twarz kobiet, starców i dzieci zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów. Krew zamordowanych woła do nas z przeszłości i wzywa do poszukiwania prawdy i sprawiedliwości. Ekshumacje ofiar Rzezi Wołyńskiej i odkrywanie prawdy o niej są hołdem oddanym przeszłości i fundamentem wspólnej przyszłości.Wybaczyć nie oznacza zapomnieć. A pamięć nie oznacza chęci odwetu. Cześć pamięci Pomordowanych, Ofiar ludobójstwa, obywateli II Rzeczypospolitej zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu!" - napisał na Facebooku Morawiecki. 

11 lipca 2023 roku: 80. rocznica krwawej niedzieli na Wołyniu

Rzeź wołyńska to ludobójstwo, którego na mieszkańcach polskich Kresów dopuściły się oddziały ukraińskich nacjonalistów (UPA), często przy udziale miejscowej ludności ukraińskiej. W atakach na Polaków na terenie przedwojennego województwa wołyńskiego miało zginąć 50-60 tys. Polaków. W wyniku działań odwetowych podjętych przez Polaków miało zginąć ok. 2-3 tysięcy Ukraińców.

Punkt kulminacyjny rzezi wołyńskiej stanowiła tzw. krwawa niedziela, 11 lipca 1943 roku, gdy oddziały UPA zaatakowały niemal 100 polskich miejscowości.

Uchwałą z dnia 22 lipca 2016 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę tych tragicznych wydarzeń.

- Po raz pierwszy polityk tej rangi będzie brał udział w uroczystościach poświęconych ofiarom rzezi wołyńskiej - podkreślił Bochenek.

Rusłan Stefanczuk na obchodach rocznicy rzezi wołyńskiej. "Dyplomacja parlamentarna przynosi efekty"

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Historia Polski
Tajemnicza beczka wyłowiona z Bałtyku i jej ofiary. Czas na działania Akademii Marynarki Wojennej i WAT
Historia Polski
Czy prof. Jerzy Bralczyk miał rację? Ostrożnie z tym uczłowieczaniem
Historia Polski
Zwiedzamy polskie zabytki techniki: Staropolski Okręg Przemysłowy
Historia Polski
Manifest PKWN: 22 lipca, dzień wielkiego kłamstwa
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Historia Polski
Oto kufer Else Ledermann. 80 lat temu zlikwidowano obóz na Majdanku