"Zapałczarnia" stara się o wpisanie na Listę światowego dziedzictwa UNESCO

Od 2002 roku na terenie częstochowskiej "Zapałczarni" istnieje Muzeum Produkcji Zapałek, a sam obiekt jest od tego czasu uznawany za unikatowy zespół dziedzictwa przemysłowego. Od 2015 roku "Zapałczarnia" stara się o uznanie jej za Pomnik Historii, a także wpisanie na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Publikacja: 24.05.2023 16:38

Jeden z eksponatów w "Zapałczarni"

Jeden z eksponatów w "Zapałczarni"

Foto: Fot. Jerzy Piwowarski

Częstochowska "Zapałczarnia" powstała w 1881 roku - wybudowali ją przemysłowcy z Niemiec: Julian Huch i Karol von Gehlig. Od 1882 roku w fabryce rozpoczęto produkcję zapałek.

W 1912 roku zakład przeszedł w ręce Towarzystwa Akcyjnego W.A. Łapszyn z Petersburga z Zarządem na Królestwo Polskie w Warszawie. W 1913 roku większość drewnianej zabudowy fabryki zostało zniszczone w pożarze. Co ciekawe zniszczenia uwieczniono na 3-minutowym filmie, który jest najstarszym zabytkiem polskiej kinematografii (film mogą zobaczyć odwiedzający Muzeum Produkcji Zapałek). 

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia Polski
Był mur w Warszawie. Rocznica zamknięcia bram getta
Historia Polski
Człowiek, który przemienił upokorzenie w triumf
Historia Polski
Zapomniane królestwo
Historia Polski
Cmentarna rewolucja z przełomu XVIII i XIX w.
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Historia Polski
Woodrow Wilson. Ojciec chrzestny odrodzenia Polski