Zbiory obejmują karty ewidencyjne, fiszki, mapy, zdjęcia, rysunki, plany, skany 3D obiektów i tysiące dokumentów opisujących polskie zabytki. Przez dwa lata interdyscyplinarny zespół NID, w skład którego wchodziło kilkudziesięciu specjalistów skanowało zebrane dokumenty, przygotowując je do udostępnienia w formie cyfrowej na portalu. Dotychczas na stronie internetowej wprowadzono ponad milion dokumentów, a do końca września zostaną udostępnione pozostałe materiały.
Czytaj więcej
W piątek powołana została Rada Odbudowy Pałacu Saskiego. O wyzwaniach jakie przed nią stają mówi...
Narodowy Instytut Dziedzictwa utworzył serwis zabytek.pl, na którym udostępniane są informacje o polskich zabytkach wraz z ich opisami, archiwalnymi i współczesnymi zdjęciami obiektów oraz lokalizacją zabytków.
W ramach projektu wykonano skaning laserowy i modelowanie trójwymiarowe 25 obiektów architektury zabytkowej z terenu całej Polski. Wśród nich znalazło się szesnaści kościołów drewnianych z epoki baroku, sześć średniowiecznych kościołów murowanych oraz trzy obiekty w ruinie: średniowieczny zamek, barokowa synagoga i drewniany wiatrak. Wykonano też ponad 2 500 skanów laserowych i 25 000 fotografii.