Aktualizacja: 15.03.2025 05:48 Publikacja: 28.07.2022 21:00
Foto: Wikimedia Commons (Jakub Hałun/CC BY-SA 4.0)
Ten fragment wiersza XIX-wiecznego poety Stanisława Jachowicza pasuje jak ulał do niezwykłego kompleksu ze schyłku epoki kamienia, jaki znajduje się w centrum Polski. W 2019 r. podniesiono go do rangi dobra UNESCO.
W 2010 r. „Rzeczpospolita” informowała: „Najstarszą na świecie kopalnię soli odkryto na Kaukazie w miejscowości Duzdagi w Azerbejdżanie, początki wydobycia miały miejsce 4500 lat p.n.e. Azerbejdżan pęka z dumy z powodu tego obiektu. Ale najsłynniejsza na świecie, mimo wszystko, kopalnia soli znajduje się w Hallstatt w Austrii, zaczęła funkcjonować około 2700 lat temu; ze świecą szukać turysty bawiącego w Austrii, który nie słyszałby o tym zabytkowym kompleksie sztolni, przez kopalnie przewijają się rzesze zwiedzających z całego świata. Podobnie jak przez Grime’s Graves w Anglii, w hrabstwie Norfolk, gdzie do oglądania jest kopalnia krzemienia sprzed 4500 lat: jej szczególną atrakcją jest możliwość zejścia po dziewięciometrowej drabinie na dno jednego z szybów górniczych; kompleks ten, pod względem wartości historycznej, stawiany jest na równi z rozsławionym na cały świat Stonehenge – kręgami kamiennymi, które pełniły rolę świątyni, miejsca kultowego, obrzędowego”.
26 marca 1943 r. u zbiegu ulic Długiej i Bielańskiej w Warszawie, w pobliżu budynku Arsenału, członkowie Grup Szturmowych Szarych Szeregów dokonali udanej akcji odbicia z rąk Gestapo Janka Bytnara „Rudego”. Jak to wyglądało naprawdę?
My w Krakowie lubimy jubileusze. I lubimy instytucje, których korzenie tkwią w odległej przeszłości. Mimo więc ogromnych zasług Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT ciągle żywa jest tradycja KTT.
Na podstawie życiorysu Aleksandra Klotza mogłaby powstać cała seria filmów szpiegowskich. Temu człowiekowi udawało się wodzić za nos niemieckie i sowieckie służby, a także polskojęzyczną bezpiekę.
65 lat temu na wysypisku śmieci pod Paryżem został zastrzelony kpt. Władysław Mróz, który zdecydował się zdradzić PRL-owskie służby i przejść na stronę Francuzów. Za zabójstwem nielegała we Francji stał polski wywiad – tak wynika ze śledztwa IPN.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
„Królom tylko wolno było na nie polować. (...) A wówczas wrzała walka dwóch potęg: ludzkiej i zwierzęcej, walka na śmierć i życie. I zmagały się tak dwie moce w puszczy dzikiej i groźnej, aż nie stało na ziemi naszej – królów. Żubry przetrwały”. (Julian Ejsmond, „Ostatni” – fragment)
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Najnowsze badania wykazały, że budowla Flagstones w hrabstwie Dorset, która przypomina popularne Stonehenge, powstała ok. 3200 r. p.n.e., czyli około dwa wieki wcześniej niż do tej pory sądzono. Naukowcy zastanawiają się więc, czy wiek Stonehenge został prawidłowo określony.
Najstarsze jak dotąd znane narzędzia z kości sprzed 1,5 mln lat odkrył międzynarodowy zespół naukowców w wąwozie Olduvai w Tanzanii. Narzędzia są o milion lat starsze od najstarszych znalezionych do tej pory i zostały wykonane przez przodków człowieka.
W tym roku powinny się zakończyć prace nad nowym obiektem wystawienniczo-edukacyjnym, który znajduje się na terenie muzeum w Treblince, gdzie Niemcy zgładzili kilkaset tysięcy Żydów.
Dzięki publicznej zbiórce polscy naukowcy rozpoczną w Egipcie prace w grobowcu faraona Szepseskafa, który dotychczas nie był kompleksowo zbadany.
Najbogatszy w artefakty wrak Afryki Subsaharyjskiej znaleziono na plaży. Jest otoczony setkami kilometrów pustyni pokrytej milionami diamentów.
Kupowanie skamielin to stało się nowym trendem wśród bogatych kolekcjonerów. Zdaniem wielu ekspertów cierpi na tym świat nauki, a badacze tracą w ten sposób niezwykle cenne obiekty.
Około 1-2 proc. DNA współczesnych ludzi pochodzi od neandertalczyków. Najnowsze badania pokazują, że szczytowy monet mieszania się genów miał miejsce ok. 47 tys. lat temu. Geny neandertalskie wpłynęły na nasz genom w zakresie takich funkcji jak pigmentacja skóry, odpowiedź immunologiczna i metabolizm.
Chińskim archeologom udało się odkryć ślady procesu fermentacji piwa ryżowego z okresu neolitycznego. Zbadano skamieniałości z kilkunastu starożytnych naczyń, pochodzących z wykopalisk archeologicznych w Shangshan w Chinach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas