RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 17.08.2018 12:31 Publikacja: 17.08.2018 11:43
Prezydenta Johnsona posądzano nawet o tajną umowę z Kremlem
Foto: Getty Images
W połowie lat 60. administracja prezydenta Lyndona B. Johnsona prowadziła nową politykę wobec krajów Europy Środkowej zdominowanych przez Związek Sowiecki. U jej podstaw leżało przekonanie, że monolit bloku sowieckiego zaczął się kruszyć. W poszczególnych państwach wywiad amerykański dostrzegał wzrost tendencji narodowych, dążenia do większej autonomii i chęć nawiązania lepszych kontaktów z Zachodem.
Pięć wieków po narodzeniu Chrystusa uczony mnich ustalił datę jego narodzin. I dał początek obowiązującej do dziś erze chrześcijańskiej. Ale i wielu kłopotom. Pierwszy z nich: wbrew długowiekowemu przekonaniu, że Chrystus narodził się w roku zerowym, takowego nigdy nie było.
Informacje o sposobach obchodzenia świąt Bożego Narodzenia na ziemiach polskich w pierwszych wiekach po chrystianizacji należą do wyjątkowo skromnych. Praktycznie nie znamy przekazów o tym, w jaki sposób nasi przodkowie świętowali. Również Wigilia tamtych czasów stanowi zagadkę.
W bibliotece publicznej w Berlinie znaleziono nie tylko rękopis hymnu „Gaude Mater Polonia”, ale także inne zabytki zrabowane z Polski, w tym związane z polskim wieszczem.
Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej oskarżył dwóch sędziów Sądu Marynarki Wojennej oraz prokuratora wojskowego z Wrocławia za działania podejmowane wobec działaczy opozycji demokratycznej po wprowadzeniu stanu wojennego.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Od ponad roku Fundacja Wolność i Demokracja czeka na decyzję władz ukraińskich pozwalającą na przeprowadzenie ekshumacji Polaków zabitych w czasie wojny w Puźnikach.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
Produkowane w Polsce elektryczne Solarisy będą woziły mieszkańców stanu Waszyngton. To pierwszy krok na obiecującym rynku.
Prezydent-elekt Donald Trump przemawiając do swoich zwolenników w Arizonie zapowiedział, że USA mogą przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim i zapewnił, że nie pozwoli, aby kanał wpadł w „niewłaściwe ręce”.
Amerykańska Fundacja Monuments Men and Women zwróciła sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiescherhöfen, który po zakończeniu II wojny światowej został zrabowany z Niemiec.
Kamala Harris wygłosiła przemówienie w Waszyngtonie w miejscu, w którym Donald Trump przemawiał do swoich zwolenników 6 stycznia 2021 roku przed tym, jak tłum jego zwolenników wtargnął do Kapitolu próbując zablokować zatwierdzenie przez Kongres wyboru Joe Bidena na prezydenta.
Amerykanie zamierzają uzbroić swoje okręty w systemy rakietowe i pociski przechwytujące Patriot (PAC-3 MSE) w obawie przed chińską bronią hipersoniczną.
Prezydent USA, Joe Biden, w mowie otwierającej szczyt NATO w Waszyngtonie przekonywał, że Ukraina może powstrzymać Władimira Putina i Rosję, która od ponad dwóch lat prowadzi wojnę najeźdźczą przeciwko swojemu sąsiadowi.
Do Stanów Zjednoczonych przybyli przedstawiciele z 32 krajów członkowskich NATO. W Waszyngtonie, gdzie 75 lat temu podpisano traktat założycielski, omawiane będzie dalsze wsparcie dla Ukrainy, zwiększenie produkcji broni, odpowiedź na działania Rosji i konfrontacja z Chinami. Portal Politico wskazał dwanaście osób, których, które warto obserwować w najbliższych dniach. Wśród nich jest jeden przedstawiciel polskiego rządu.
Kuba buduje nową stację radarową, która prawdopodobnie pozwoli na szpiegowanie USA. Radar powstaje w pobliżu bazy morskiej nad Zatoką Guantánamo - pisze waszyngtoński think tank, Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS). Jak zauważa Reuters za rozbudową możliwości wywiadowczych Kuby stoją prawdopodobnie Chiny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas