Amatorskie zdjęcie z 1989 roku wykonał profesor Bogumił Jeziorski, dziś szef grupy badawczej w Pracowni Chemii Kwantowej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest na nim jego żona Małgorzata Jeziorska, doktor w tej samej pracowni. Towarzyszy jej dwoje naukowców z NRD – Joachim Sauer, obecnie emerytowany profesor chemii kwantowej i fizyki chemicznej, oraz doktor specjalizująca się w chemii analitycznej Angela Merkel (od 1998 roku są małżeństwem).
Zdjęcie powstało w Bachotku na Pojezierzu Brodnickim, gdzie znajduje się ośrodek konferencyjno-wypoczynkowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Angela Merkel była tam gościem kilkakrotnie. Dr Jeziorska przypuszcza, że fotografia powstała w czerwcu 1989 roku: – Angela Merkel była z nami w Bachotku, kiedy ogłaszano wyniki wyborów (częściowo wolnych do Sejmu z 4 czerwca – red.). Możliwe jednak, że zdjęcie pochodzi z wcześniejszego spotkania w Bachotku.
W pewnym sensie jest przypadkowe, bo Małgorzata Jeziorska nie utrzymywała z dzisiejszą kanclerz bliższych stosunków. Po prostu były razem na konferencji naukowej. Ale są polscy naukowcy, którzy mają dużo wspomnień o Merkel z czasów, gdy nie zajmowała się polityką. Zaraz do nich dojdziemy.
Datek dla toruńskiej Solidarności
Angela Merkel, gdy była już znaczącym politykiem, wielokrotnie mówiła o wizytach w Polsce. Najbardziej zagadkowo brzmi jej wypowiedź z wywiadu, którego udzieliła w styczniu 2003 r. dziennikowi „Berliner Morgenpost" (była już wtedy szefową CDU, stanowisko kanclerza miała objąć prawie trzy lata później):
„13 listopada (czyli cztery dni po upadku muru) pojechałam do moich kolegów naukowców w Polsce. Byli zaskoczeni, że pojawiłam się u nich, a nie zostałam w Niemczech, gdzie wszystko wydawało się takie ekscytujące. Potem mi powiedzieli, że gdy następnym razem odwiedzą mnie w Berlinie, Niemcy będą już pewnie zjednoczone. To mnie zaskoczyło, ale i otworzyło oczy. My byliśmy w Niemczech pod takim wrażeniem upadku muru, że dalsze konsekwencje nie były dla nas tak oczywiste jak dla nich".