Reklama
Rozwiń

Chwalebna niesubordynacja

Według ujawnionych dokumentów już rano 2 maja o godzinie 07.10 GMT admirał Woodward, wyraźnie naruszając swe kompetencje, przekazał do Northwood sygnał przeznaczony dla „Conquerora” nakazujący mu atakować krążownik „General Belgrano”.

Aktualizacja: 04.01.2008 22:29 Publikacja: 04.01.2008 18:00

Chwalebna niesubordynacja

Foto: EAST NEWS

Rozkaz nie dotarł jednak na okręt podwodny, gdyż anulował go oficer operacyjny okrętów podwodnych kontradmirał Peter Herbert. Co więcej, następny sygnał wysłany do „Conquerora” o godzinie 09.15 GMT stwierdzał, że „General Belgrano” nie powinien zostać zaatakowany, dopóki obowiązujące „reguły podjęcia działań przy użyciu siły” (Rulet of Engagement) nie będą zmienione. Komandor Wreford Brown upewnił się, że ROE zostały zmienione. Dowódca południowoatlantyckiego teatru wojny admirał Fieldhouse miał upomnieć Woodwarda, że przekracza kompetencje, lecz ten podtrzymał swe stanowisko. W istocie wszyscy zaangażowani w sprawę dowódcy już wówczas zakładali, że strata „General Belgrano” może zdemoralizować argentyńskie siły. Tę wersję wydarzeń podtrzymuje admirał Woodward twierdząc, że z pełną premedytacją przekroczył swoje kompetencje, by w ten sposób przyspieszyć pracę machiny biurokratycznej w Nortwood i Londynie. W ocenie admirała była to niesubordynacja, ale zgodna z najlepszymi tradycjami Royal Navy.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego