Reklama
Rozwiń

Radło i łuk

Węgierscy pasterze uczyli się od dziecka jazdy konnej i posługiwania się łukiem

Publikacja: 28.03.2008 10:58

Radło i łuk

Foto: Archiwum „Mówią Wieki"

Red

Wspólnota węgierska składała się z 50 szczepów połączonych w 10 plemion. Każdy szczep mógł wystawić ok. 400 jeźdźców, co dawało znaczącą siłę 20 tys. zbrojnych, którzy podlegali rozkazom księcia i wodza, czyli gyula. Lekkozbrojne oddziały konne uzbrojone w łuki i inną broń długo górowały liczebnością nad sąsiadami, a skutecznością nad mniej mobilnymi wojskami monarchii zachodnioeuropejskich.

Proces formowania władzy książęcej przebiegał u Węgrów podobnie jak w innych państwach plemiennych. Decydującym czynnikiem było wyłonienie się stałej drużyny. Prymitywne rolnictwo oraz pasterstwo wystarczało najwyżej do przeżycia. Gospodarka ówczesnych Węgrów była niemal całkowicie samowystarczalna, ogół ludności musiał we własnym zakresie zaspokajać swoje potrzeby: budować domostwa i zagrody, wyrabiać odzież, naczynia i niezbędne narzędzia. Tylko część dóbr trafiała na lokalne targi, gdzie rzadko zjawiali się obcy kupcy.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego