Najgroźniejszy jest ten przeciwnik, który nie liczy na litość

20 marca 1799 roku, 221 lat temu, wojska napoleońskie rozpoczęły oblężenie Akki, portu położonego nad Zatoką Hajfy. Mieszkańcy miasta i obrońcy wiedzieli, czego się spodziewać. Zaledwie kilka dni wcześniej wojska Bonapartego dokonały rzezi, którą możemy nazwać pierwszą nowożytną zbrodnią wojenną.

Aktualizacja: 19.03.2020 21:28 Publikacja: 19.03.2020 21:15

„Napoleon odwiedza zadżumionych w Jaffie” – obraz olejny francuskiego malarza Antoine’a-Jeana Grosa

„Napoleon odwiedza zadżumionych w Jaffie” – obraz olejny francuskiego malarza Antoine’a-Jeana Grosa z 1804 r.

Foto: Juanpdp/wikipedia

Pod koniec lutego 1799 r. Francuzi toczyli zacięte walki z Mamelukami w Gazie, zakończone ostatecznie zwycięstwem wojsk napoleońskich. 3 marca Napoleon dotarł do Jaffy, w której, jak donosili zwiadowcy, ukrywało się ok. 12 tysięcy żołnierzy tureckich. W rzeczywistości, jak pisał Doguereau: „Byli tam Maghrebczycy, Albańczycy, Kurdowie, Anatolijczycy, Ormianie, Damasceńczycy, Alepczycy i Murzyni z Takrouru”.

7 marca Napoleon napisał list do dowództwa obrony Jaffy, w którym uprzejmie poprosił o kapitulację. W płaczliwym tonie napisał: „Serce mi się trwoży na myśl o tym, jakie nieszczęścia spadną na miasto, jeśli dojdzie do szturmu”. Nie kłamał. Pamiętał doskonale, co się działo w Kairze pół roku wcześniej.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Historia
Czy będą ekshumacje Ukraińców? IPN: Nie ma wniosku
Historia
Na ratunek zamkowi w Podhorcach i innym zabytkom
Historia
„Apokalipsa była! A w literaturze spokój”
Historia
80. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Świat słucha świadectwa ocalonych
Historia
Pamięć o zbrodniach w Auschwitz-Birkenau. Prokuratura zamknęła dwa istotne wątki