Reklama

Szkoła Rabinów szkołą patriotów

Ważnym ośrodkiem żydowskiego ruchu asymilacyjnego w XIX w. była Warszawa. W 1826 r. z inicjatywy działaczy ruchu asymilatorskiego i za zgodą władz rosyjskich utworzono tu słynną Szkołę Rabinów, która miała kształcić lojalnych wobec państwa rosyjskiego rabinów i nauczycieli rządowych szkół elementarnych dla dzieci żydowskich.

Publikacja: 29.06.2008 19:55

Szkoła Rabinów szkołą patriotów

Foto: Zbiory ŻIH

Wbrew intencjom założycieli szybko stała się ona kuźnią patriotycznej inteligencji żydowskiej, która nie tylko działała na rzecz asymilacji Żydów, ale aktywnie poparła polskie dążenia niepodległościowe.

Duże zasługi na polu asymilacji i kształcenia młodzieży żydowskiej w tym duchu miał długoletni dyrektor tej szkoły Antoni Eisenbaum (1791 – 1852), notabene pradziadek wybitnego poety Bolesława Leśmiana. Był on zdeklarowanym zwolennikiem asymilacji. Jego postawa i działania reformatorskie wywoływały gorące protesty ortodoksów, m.in. zarzucano mu nieprzestrzeganie prawa religijnego w szkole. Po jego śmierci powodem wieloletniego sporu w środowisku warszawskich Żydów było wystawienie w 1855 r. przez uczniów szkoły na jego grobie pomnika z napisem w języku polskim. Był to pierwszy taki nagrobek na warszawskim cmentarzu Żydowskim.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama