Reklama
Rozwiń

„Pianista” nas połączył

Wojna zastała Władysława Szpilmana podczas wykonywania w studiu Polskiego Radia utworów Fryderyka Chopina...

Publikacja: 28.07.2008 13:33

„Pianista” nas połączył

Foto: Rzeczpospolita

Red

W Sosnowcu mieszkało wiele zasymilowanych żydowskich rodzin. Władysław Szpilman, który urodził się tam 5 grudnia 1911 roku, także z takiej rodziny się wywodził. Jeśli czasem używamy określenia Polak wyznania mojżeszowego, to uważam, że również w odniesieniu do tego zacnego muzyka byłoby to właściwe. Jego rodzina była i jest bardzo związana z Polską. Nie byli syjonistami, nie wyjechali do Erec Israel.

Szpilman uczył się gry na pianinie w warszawskiej Wyższej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina pod kierunkiem Józefa Śmidowicza, następnie kontynuował studia w Berlinie w Akademie der Kunste. Skomponował wtedy pierwsze utwory symfoniczne, w tym najbardziej znane „Życie maszyn”. Po powrocie do Warszawy rozpoczął pracę jako pianista akompaniator Polskiego Radia oraz nawiązał współpracę ze skrzypkiem Bronisławem Gimplem. Był to rok 1934. Wtedy także skomponował kilka niezapomnianych szlagierów oraz muzykę do filmów „Wrzos” i „Dr Murek”.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego