Szalom Asz urodził się w 1880 roku w Kutnie. Wychował się w ortodoksyjnej rodzinie, co miało niebagatelny wpływ na jego wykształcenie. Ukończył jedynie cheder – rodzice nie zdecydowali się posyłać syna do świeckich szkół. Mimo to Szalom sam pracował nad swoją edukacją, a najbardziej ciekawiły go nauki humanistyczne. Skoncentrował się więc na poznawaniu literatury i na nauce języków obcych. Nie wzbudzało to aprobaty jego rodziców. Szczególnie zainteresowanie młodego poety literaturą tzw. nieżydowską i początkami chrześcijaństwa przyprawiało rodziców o ból głowy. Jednakże studia Asza nad chrześcijaństwem wprawiały w największe zakłopotanie i zdumienie lokalną gminę żydowską, której przedstawiciele postanowili wykluczyć poetę ze społeczności.
Ulubionym pisarzem Asza i niedoścignionym wzorem był Icchak Lejb Perec. W związku z tym Asz zdecydował się na tworzenie głównie w jidysz. Nie stronił jednak od pisania wierszy po polsku i hebrajsku. Czasem nawet po niemiecku.
Pierwszy zbiór opowiadań Asz opublikował już jako 10-letni chłopiec w czasopiśmie „Der Jid”. Kolejne jego utwory, głównie dramaty: „Powrót”, „Bóg zemsty”, „Kidusz Ha-szem” zostały z sukcesem zaadaptowane na scenę teatralną. Asz napisał także wiele znakomitych komedii i satyr. Niektóre z nich wystawiano jako sztuki teatralne, a inne, np. „Wuj Mojżesz”, doczekały się filmowych ekranizacji.
Ponadto Szalom Asz jest autorem wielu pięknych, często kontrowersyjnych, lecz wzruszających opowiadań. Jednak za najbardziej kontrowersyjne pośród twórczości Asza uważano sztuki teatralne jego autorstwa. Szczególny sprzeciw budziły w środowiskach religijnych, zarówno żydowskich, jak i chrześcijańskich. Były jednak bardzo popularne i przynosiły całkiem przyzwoite zyski autorowi, który uwielbiał wręcz prowokować.
Wówczas Asz mógł sobie pozwolić na spełnianie swoich marzeń i pasji, a największą z nich (oprócz literatury) były podróże... Zwiedzał Niemcy, Francję, Rosję, Egipt, Palestynę i Stany Zjednoczone. W międzyczasie tworzył kolejne opowiadania i sztuki, które z powodzeniem prezentowano w coraz znakomitszych teatrach, między innymi w Sankt Petersburgu.