Żydzi ramię w ramię z Polakami walczyli w polskiej armii podczas II wojny światowej. W szeregach armii Andersa oraz w innych polskich jednostkach wojskowych na Zachodzie i na Wschodzie służyło ponad 100 tys. Żydów. Prawie 140 tys. walczyło w armii Stanów Zjednoczonych, ok. 50 tys. w armii brytyjskiej, 30 tys. w Brygadach Żydowskich z Palestyny, a nawet 20 tys. w armii australijskiej.
Natomiast symbolem polskich i żydowskich zarazem patriotów stał się Berek Joselewicz (postaci tej poświęciliśmy cały zeszyt 8 – przyp. red.).
Urodził się 17 września 1764 roku w Kretyndze (tereny obecnej Litwy). Wywodził się z rodziny o tradycjach kupieckich, która cieszyła się dużym poważaniem także wśród szlachty.
Berek Joselewicz postanowił kontynuować rodzinną tradycję i również zajął się handlem – sprzedawał konie wojsku. Pracował głównie dla Ignacego Massalskiego, który darzył go dużym zaufaniem i wielokrotnie wysyłał na wojaże po Europie jako przedstawiciela książęcych interesów.
Podczas jednej z takich wypraw do Francji Joselewicz zaczął się uczyć języka francuskiego. Sporo czasu spędził w Paryżu, gdzie doświadczył ducha rewolucji francuskiej. Prawdopodobnie to przeżycie wywarło wielki wpływ na jego poglądy. Po powrocie do kraju zdecydował się przyłączyć do liberałów zgromadzonych wokół Tadeusza Kościuszki.