1 listopada 1943 r. Franklin D. Roosevelt, Józef Stalin i Winston Churchill podpisali tzw. deklarację moskiewską, która była ważnym krokiem na drodze do procesu zbrodniarzy nazistowskich. Deklaracja stwierdzała m.in., że:
1) przestępcy wojenni, którzy popełnili swe czyny w określonym miejscu, zostaną wydani temu państwu w celu osądzenia i ukarania zgodnie z obowiązującymi tam prawami,
2) główni przestępcy wojenni, których czyny nie dadzą się zlokalizować pod względem geograficznym, gdyż dotyczą kilku krajów, zostaną ukarani na podstawie wspólnej decyzji aliantów.
W ślad za oddziałami niemieckimi zajmującymi tereny na Wschodzie pojawiły się cztery zmotoryzowane grupy policyjne Einsetzgruppen (A, B, C, D) specjalnie przygotowane w szkole policyjnej w Pretzsch nad Łabą do akcji „unicestwienia wroga rasowego”. Ich członkowie gromadzili swe ofiary w parowach, wykopach, kamieniołomach, rowach i dołach, zmuszali do oddania dobytku i ubrania, a potem strzelali do nich i zakopywali ciała. Po wojnie przywódcy Einsetzgruppen byli sądzeni w procesach norymberskich przed amerykańskimi trybunałami wojskowymi (grudzień 1946 – kwiecień 1949); spośród 24 oskarżonych 14 skazano na śmierć. Wykonano tylko cztery wyroki.