Absolwent paryskiej szkoły wojskowej (jako jedyny z marszałków!) i oficer pułku Royal Champagne, poparł rewolucję i dowodził ochotnikami. Zmienił też formę arystokratycznego d’Avout na bardziej „obywatelską”.
W wieku 23 lat dostał dwa awanse generalskie (za służbę w Wandei, Nadrenii i Belgii), po czym – jako były arystokrata – odszedł z armii na mocy jakobińskiego prawa. Wróciwszy po upadku Robespierre’a (jako gen. brygady), wpadł w 1795 r. w kilkumiesięczną niewolę austriacką.
Powracając z Egiptu w 1800 r., dostał się z kolei w ręce Anglików, ale po uwolnieniu czekały nań szlify generała dywizji i dowództwo grenadierów gwardii konsularnej. Jego III korpus walnie przyczynił się do triumfu pod Austerlitz.
Najwybitniejszy z marszałków, obdarzony talentem operacyjnym i taktycznym, nigdy nie zostanie pobity w polu. Z jednej strony bezwzględny wobec dotkniętych wojną cywilów (spali przedmieścia Torunia i Hamburga), z drugiej zaś nieprzekupny. Wróg korupcji i rabunku (mawiano, że wśród namiotów jego korpusu kurczaki mogą chodzić bezpiecznie), a do tego służbista, budził „żelazny” Davoutny strach i szacunek. Żołnierze docenili jego dbałość o zaopatrzenie, lazarety i wyszkolenie, zwąc go „Sprawiedliwym”. Jako jedyny wyższy dowódca nosił publicznie okulary.Szefował sztabowi III korpusu inny „były” arystokrata Joseph Augustin Fournier de Loysonville, markiz d’Aultane (po rewolucji Daultane). Dowódców dywizji uważano za najlepszych w wojsku, a symbolizowali oni różne drogi wiodące do rewolucyjnej i cesarskiej armii...
Charles Etienne Gudin de la Sablonniére, lat 38 – syn i bratanek oficerów ze starej, „od zawsze” służącej królowi szlachty. Mianowany podporucznikiem przed rewolucją, po niej walczył (1791 – 1792) na San Domingo i odbył (1793 – 1797) wszystkie kampanie Armii Północy i Armii Renu. Przeniesiony do Szwajcarii bił się w niej z Rosjanami (1799), by objąć dywizję w armii rywalizującego z Bonapartem gen. Moreau (1800). Wziął udział w kampanii 1805 r., choć nie walczył pod Austerlitz. Uznawano go za najzdolniejszego taktyka wśród generałów.