W lipcu 1812 roku wybuchła wojna między Stanami Zjednoczonymi a Wielką Brytanią. Powodem było łamanie przez Amerykanów blokady gospodarczej Francji, którą w 1807 roku ogłosił król Jerzy III. Za pretekst do rozpoczęcia wojny posłużyło Amerykanom zatrzymanie przez Royal Navy statku „Chesapeake”. Walki toczyły się głównie na pograniczu z Kanadą oraz na wschodnim i południowym wybrzeżu kontynentu. Konflikt zakończył się na przełomie 1814 i 1815 roku.

W 1811 roku angielski wynalazca John Blenkinsop wraz Matthew Murrayem opatentował konstrukcję lokomotywy z kołem zębatym poruszającym się po zębatej szynie biegnącej z boku torów. Do tego rozwiązania pchnęło go przeświadczenie, że koła, zamiast toczyć się po gładkiej szynie, będą się ślizgać. Projekt Blenkinsopa znalazł zastosowanie na linii kolejowej Middleton – Leeds uruchomionej w 1812 roku. Później rozwiązanie to wykorzystywano przy projektowaniu kolejek górskich.

28 lutego 1812 roku zmarł w Warszawie Hugo Kołłątaj, ksiądz, polityk, czołowy ideolog polskiego Oświecenia. Od 1786 roku był związany z Komisją Edukacji Narodowej i Towarzystwem do Ksiąg Elementarnych. Jego publicystyka i działalność polityczna wywarła znaczny wpływ na prace Sejmu Czteroletniego.

Był współautorem Konstytucji 3 maja z 1791 roku. Podczas powstania kościuszkowskiego wszedł do Rady Najwyższej Narodowej. Po upadku insurekcji był więziony do 1802 roku przez Austriaków.