Reklama
Rozwiń

Reemigracja z ZSRR

Jesienią 1944 r. rozpoczęto pertraktacje między przedstawicielami PKWN a stroną radziecką w sprawie repatriacji do kraju obywateli polskich przed 1 września 1939 r. przebywających na terytorium ZSRR.

Publikacja: 29.09.2008 12:50

Zakończono je podpisaniem umowy, w myśl której oprócz obywateli narodowości polskiej prawo do repatriacji mieli także obywatele polscy narodowości żydowskiej. Według wstępnych szacunków organizacji żydowskich działających na terenie ZSRR liczba Żydów, którzy mieli wrócić do Polski, wynosiła 150 – 250 tys.

Szczegółowy plan powrotu opracowano i ogłoszono pod koniec 1945 r. W jego tworzeniu współpracowały Państwowy Urząd Repatriacyjny i Centralny Komitet Żydów w Polsce. Plan zakładał, że do Polski wróci ok. 150 tys. Żydów polskich przebywających na terytorium ZSRR. Najważniejszą kwestią był wybór miejsca, do którego mieli być kierowani powracający Żydzi. Decydowały następujące czynniki: 1) warunki lokalowe; 2) możliwość zatrudnienia; 3) istnienie instytucji żydowskich, 4) stan bezpieczeństwa; 5) przewidywany wpływ repatriantów żydowskich na stan świadomości ogółu mieszkańców. Wybór padł na Dolny Śląsk.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego