Reklama
Rozwiń

Pozostało 25 tysięcy

Publikacja: 06.10.2008 08:21

Działacze społeczności żydowskiej w Polsce; siedzą od lewej: Hersz Smolar, Dawid Sward, Michał Mirsk

Działacze społeczności żydowskiej w Polsce; siedzą od lewej: Hersz Smolar, Dawid Sward, Michał Mirski, Jakub Wassersztrum, stoją: drugi od prawej Edward Rajber i ostatni z prawej Lejb Domb

Foto: Zbiory ŻIH

Red

Ze zmian zaistniałych dzięki Październikowi korzystali nie tylko zwolennicy wychodźstwa z Polski, ale i ci, którzy nie widzieli dla siebie miejsca w żadnym innym państwie. Już w 1956 r. kierownictwo PZPR, a potem MSZ, zezwoliło na kontakty krajowych instytucji żydowskich z organizacjami działającymi w państwach kapitalistycznych, w tym Światowym Kongresem Żydów.

Dla codziennej egzystencji w kraju najważniejsze znaczenie miała umowa zawarta w listopadzie 1957 r. z organizacjami Joint i ORT. Do Polski znów zaczęto kierować stosunkowo duże środki finansowe. Ich dystrybucją zajmowała się Centralna Żydowska Komisja Pomocy Społecznej kierowana przez przedstawicieli TSKŻ i ZRWM. Za pieniądze z zagranicy finansowano działalność kulturalną, sportową, wypoczynek dzieci i osób dorosłych, opiekę zdrowotną, a także organizowano kursy szkolenia zawodowego, nowe miejsca pracy w ramach spółdzielni produkcyjnych i usługowych lub indywidualnych warsztatów rzemieślniczych lub placówek handlowych.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego