Reklama
Rozwiń

W Drugiej Rzeczypospolitej

Odzyskanie niepodległości wzmogło energię i inicjatywy producentów filmowych. Zaczął się rozwijać autentyczny przemysł filmowy, który znalazł się niemal w całości w żydowskich rękach.

Publikacja: 10.11.2008 02:34

Scena zbiorowa z filmu „W polskich lasach„ („In di pojlisze welder” – 1929) wg Józefa Opatoszu, w re

Scena zbiorowa z filmu „W polskich lasach„ („In di pojlisze welder” – 1929) wg Józefa Opatoszu, w reż. Jonasa Turkowa, zrealizowanego w wytwórni Adolfa Forberta

Foto: ŻIH

Red

W dwudziestoleciu działała wprawdzie duża liczba przedsiębiorstw, często zawiązywanych dla wyprodukowania konkretnego filmu, czasami dwu lub kilku, ale w dziejach polskiej kinematografii zapisały się większe wytwórnie, będące w rękach Żydów, o czym świadczą m.in. nazwiska znanych producentów, reżyserów i tytuły filmów, które trwale zapisały się w historii polskiej kinematografii.

Dziś mało kto wie, że znani reżyserzy, m.in. Henryk Szaro (Szapiro), Michał Waszyński (Waksman), Aleksander Ford (Lifszyc) Józef Lejtes – podobnie jak niektórzy aktorzy, jak Kazimierz Krukowski, Konrad Tom, Michał Znicz, Karol Borowski, Aleksander Węgierko i wielu innych, byli Żydami.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego