Na skraju pól pod Auvers-sur-Oise rozstawiał sztalugi Vincent van Gogh. Dawna prowincja Ile-de-France – położona pośrodku niecki Basenu Paryskiego – to odwieczne dobra rodowe królów Francji i fundament, na którym kolejne dynastie budowały potęgę francuskiej monarchii.
Dzisiejsza „Wyspa Francji” – w stosunku do historycznej pomniejszona o departamenty należące obecnie do Pikardii – obejmuje głównie obszar metropolitalny Paryża. Między Sekwaną i Marną mieszka prawie 12 mln ludzi. To jeden z najgęściej zaludnionych i najbogatszych – ponad 60 tys. dolarów PKB na głowę – regionów nie tylko Europy, ale i świata.
Wielki ośrodek przemysłowy, m.in. z fabrykami Renault, Citroena i Peugeota, finansowy, naukowy i kulturalny. Jego sercem jest Paryż – wciąż czasem nazywany stolicą świata.
[srodtytul]Dolina Marny [/srodtytul]
U podstawy pomnika w Mondement poświęconego bohaterom bitwy nad Marną – przypominającej bretońskie megality, monumentalnej, liczącej 33 m wysokości skały z różowych granitów znad Mozy – znany rzeźbiarz Henri Bouchard wykuł postaci ojców zwycięstwa. Płaskorzeźby przedstawiają generałów dowodzących francuskimi armiami, m.in. Focha, gen. Gallieni, który dowiózł rezerwy na front paryskimi taksówkami, i sir Johna Frencha, dowódcy Brytyjskich Sił Ekspedycyjnych. Góruje nad nimi ponadnaturalnej wysokości posąg gen. Joffre’a. U boku głównodowodzącego widać niepozorną postać poilu – francuskiego żołnierza piechoty. To właśnie poilus zapłacili najwyższą cenę za zwycięstwo.