Presja USA i sowiecki szantaż jądrowy

Wydarzenia rozgrywające się na Bliskim Wschodzie mocno zaniepokoiły międzynarodową opinię publiczną i władze dwóch supermocarstw: USA i ZSRR. Nerwowo zareagowały Stany Zjednoczone, których europejscy sojusznicy nie uprzedzili o przygotowanej wraz z Izraelem akcji antyegipskiej.

Publikacja: 27.02.2009 08:06

Żołnierz sił rozjemczych przy fladze ONZ na wzgórzu pod Szarm asz-Szajch, 1957 r.

Żołnierz sił rozjemczych przy fladze ONZ na wzgórzu pod Szarm asz-Szajch, 1957 r.

Foto: AKG/East News

30 października na wniosek dyplomacji amerykańskiej zebrała się Rada Bezpieczeństwa ONZ. Opracowano wówczas projekt rezolucji wzywającej Izrael do wycofania wojsk na linię rozejmową z 1948 roku, a wszystkich członków ONZ do wstrzymania wszelkiej pomocy (wojskowej, gospodarczej, finansowej) dla tego państwa.

Natomiast ZSRR udzielił pełnego poparcia Kairowi. 4 listopada sowieckie MSZ przekazało rządom Wielkiej Brytanii i Francji noty potępiające bombardowanie Egiptu oraz zamknięcie części akwenów Morza Śródziemnego i Czerwonego dla żeglugi handlowej. Moskwa określiła działania brytyjsko-francuskie jako bezprawne i ostrzegła przed następstwami agresji. 5 listopada przewodniczący Rady Ministrów ZSRR Bułganin wysłał list do prezydenta Stanów Zjednoczonych Dwighta Eisenhowera z propozycją wspólnych działań VI Floty USA oraz sowieckiej Eskadry Śródziemnomorskiej w celu przywrócenia pokoju na Bliskim Wschodzie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama