Reklama
Rozwiń

Strategia i taktyka: polska brygada kawalerii

Praktyka drugiej wojny światowej pokazała, że utrzymywanie formacji kawaleryjskich miało sens tylko w przypadku dużych jednostek wielkości dywizji czy korpusu, wspartych lekkimi czołgami i piechotą zmotoryzowaną – jak miało to miejsce w ZSRR.

Publikacja: 03.04.2009 13:19

Strategia i taktyka: polska brygada kawalerii

Foto: Rzeczpospolita, PM Paweł Moszczyński

Ale w przedwojennej Polsce przyjęto odmienną koncepcję – zlikwidowano dywizje kawalerii i utworzono mniejsze brygady. Pomysły zmechanizowania kawalerii i utworzenia szybkich i nowocześnie uzbrojonych dywizji lekkich rozbijały się o mur niezrozumienia konserwatywnej generalicji ze Sztabu Głównego WP i GISZ. Sprawiło to, że Polska przystąpiła do wojny, nie mając dużych związków bojowych zdolnych do szybkiego manewru.

Polska brygada kawalerii odpowiadała siłą słabemu (dwubatalionowemu) pułkowi piechoty pozbawionemu wsparcia ciężkiej artylerii. Jej atutem było zaś większe nasycenie bronią przeciwpancerną i przydzielenie do części brygad sprzętu pancernego w postaci tankietek i samochodów pancernych. Mimo to polskie brygady kawalerii nie były w stanie prowadzić samodzielnych działań operacyjnych, a ich rola z reguły ograniczała się do działań osłonowych bądź opóźniających.Zgodnie z regulaminami czteropułkowa brygada w obronie stałej miała zajmować pas od 2 do 4 km. Pierwszą linię obrony stanowiły trzy spieszone pułki. Na ich tyłach w odległości ok. 2,5 km czekały w odwodzie czwarty pułk na koniach oraz dywizjon rozpoznawczy (tankietki i samochody pancerne), gotowe do szybkiego wsparcia pierwszej linii bądź osłony odwrotu czołowych oddziałów.W wypadku obrony manewrowej brygada mogła rozciągnąć swoje linie do 8 km. Wówczas pozycję przesłonową zajmował tylko jeden pułk, który miał przyjąć uderzenie przeciwnika, po czym cofać się, by wystawić go na kontratak z flanki pozostałych oddziałów brygady wspartych skoncentrowanym ogniem dywizjonu artylerii konnej (12 lub 16 armat kal. 75 mm).

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego