Reklama
Rozwiń

Wojenne przewagi Stefana Żeromskiego

Po Bitwie Warszawskiej Stefan Żeromski – wówczas szef działu literackiego referatu prasy Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego – wsiadł do samochodu i razem z drugim pisarzem (i dziennikarzem) Adamem Grzymałą-Siedleckim i malarzem Ferdynandem Ruszczycem pojechał na wizję lokalną miejsc, przez które przeszedł front.

Publikacja: 09.06.2009 06:42

Stefan Żeromski

Stefan Żeromski

Foto: NAC, Muzeum Wojska Polskiego

Trafili na probostwo w Wyszkowie, gdzie zostali poczęstowani herbatą. Wikary ks. Julian Modzelewski zachęcał ich, by częstowali się, rarytasem w owe dni, cukrem w kostkach. Pozostawił go, jak mówił, uciekający w popłochu po klęsce bolszewików, kwaterujący na probostwie inny Julian – Marchlewski, szykujący się wraz z Feliksami – Dzierżyńskim i Kohnem, do przejęcia władzy w Warszawie.

Żeromski sięgał do cukiernicy tym śmielej, że nie kto inny jak Marchlewski właśnie nie zapłacił mu ani feniga za niemieckie tłumaczenia jego książek. Niedoszły komunistyczny wielkorządca Polski znany był bowiem dobrze pisarzowi, od czasu gdy pertraktował z nim wydanie przez pewną monachijską oficynę „Popiołów”.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego