[srodtytul]Świat[/srodtytul]
1 czerwca 1941 roku w Samarkandzie sowiecka ekspedycja archeologiczna z polecenia Stalina i Biura Politycznego WKP (b) rozpoczęła prace w mauzoleum Gur-Emir, w którym znajdowały się grobowce ze szczątkami Timurydów. Założycielem tej dynastii był Tamerlan (Timur Chromy), władca środkowoazjatycki, który w drugiej połowie XIV wieku stworzył potężne państwo obejmujące Chorezm, Chorasan, Irak i kraje Zakaukazia.
Celem ekspedycji kierowanej przez wybitnego archeologa Michaiła Gierasimowa było odnalezienie i zbadanie szczątków Tamerlana. 19 czerwca naukowcy natrafili wreszcie na jego grobowiec, ale dopiero dwa dni później otworzyli go. Ponoć doszło wówczas do awarii oświetlenia i uszkodzenia narzędzi, którymi miano unieść prawie czterotonową płytę przykrywającą sarkofag (widniejąca na niej inskrypcja, prócz 14 imion Tamerlana, zawierała ostrzeżenie o karze dla tych, którzy odważą się naruszyć spokój zmarłego), oraz omdleń wśród archeologów. Szczątki władcy zabrano do badań i wykonania rekonstrukcji jego głowy (Gierasimow był specjalistą światowej klasy w tej dziedzinie).
Następnego dnia po otwarciu sarkofagu Tamerlana Niemcy napadli na ZSRR. Podobno zanim 20 listopada 1942 roku szczątki ponownie pochowano w Samarkandzie, specjalny samolot przeleciał z nimi wzdłuż linii frontu. Duch wojowniczego Tamerlana najwyraźniej udzielił się Armii Czerwonej, bo już 23 listopada okrążyła ona niemiecką 6. Armię pod Stalingradem.
[srodtytul]Europa[/srodtytul]