Wcześniej Łukasz Rostkowski (ur. 1981), muzyk z Wrocławia, autor, producent i reżyser, chwalony był za konsekwentne podążanie raz obraną drogą. Zaczynał z zespołem Kanał Audytywny, wydał siedem płyt, które przekroczyły Rubikon hip-hopu, aby nieodwołalnie znaleźć się po jego multimedialnej stronie, budzącej dodatkowo skojarzenia z elektroniką i jazzem. „Planet LUC”, multimedialne wydawnictwo muzyczno-literacko-filmowe, wskazywało na zakres jego zainteresowań.
W ubiegłym roku, 17 września, w 70. rocznicę wkroczenia wojsk radzieckich do Polski, L.U.C wydał album „39/89 Zrozumieć Polskę”, na którym historię Polski z tych lat opowiedział w spektaklu utrzymanym w formie słuchowiska muzycznego lub dokumentalnego musicalu.
Oddał w nim głos postaciom historycznym, rozpoczynając od słynnych słów ministra spraw zagranicznych Józefa Becka w Sejmie RP, przez Stefana Starzyńskiego, Władysława Gomułkę, Jana Pawła II, Tadeusza Mazowieckiego, a skończył wystąpieniem Lecha Wałęsy przed amerykańskimi kongresmenami.
Koncept, jaki przyświecał tej rocznicowej produkcji, był nieco odmienny niż u innych muzyków – stał się opowieścią o półwieczu Polski zilustrowaną ciekawymi archiwaliami w duchu walki o prawdę o naszej historii. Zarzuty, że uprawia hurrapatriotyzm, odpierał L.U.C, mówiąc, że chciał stoczyć bój o wyrozumiałość dla Polski.
Koncerty projektu „39/89” przybierają formę inscenizacji dźwiękowej, którą wykonuje na żywo ośmiu artystów. Muzyka stanowi tło, buduje niezwykły klimat potęgujący przekaz głosów z przeszłości, bezpośrednią łączność z teraźniejszością zapewniają im skrecze w wykonaniu Dawida Szczęsnego.