Śladami „Parasola”

Budowanie barykad i przejście kanałami to jedne z najtrudniejszych zadań fotograficznej gry miejskiej. Ale niejedyne nawiązujące do historii Powstania Warszawskiego.

Publikacja: 06.08.2010 21:20

W ubiegłych latach scenariusze gier były inspirowane zdjęciami Eugeniusza Lokajskiego, kronikami pow

W ubiegłych latach scenariusze gier były inspirowane zdjęciami Eugeniusza Lokajskiego, kronikami powstańczymi oraz trasami poczty polowej

Foto: Fotorzepa, Przemek Wierzchowski

– Gdy mówi się o powstaniu, to głównie o jego militarnej stronie – walce, bohaterach, spektakularnych wydarzeniach – mówi Dorota Niemczyk z Muzeum Powstania Warszawskiego, koordynatorka „Twojej kliszy z powstania”.

A co z codziennością tamtych dni?

– To właśnie ją chcemy przybliżyć. Pokazać uczestnikom gry i przechodniom zwykłe życie warszawiaków w tamtych trudnych czasach – mówi Niemczyk. I zaprasza do rejestrowania się.

Jedynym warunkiem jest posiadanie aparatu fotograficznego. Nie tylko przyda się on w zdobywaniu kilkunastu punktów kontrolnych, lecz także umożliwi udział w konkursie na najlepsze zdjęcia dokumentujące ślady powstańczej gry w przestrzeni miasta. – Pierwszy raz będzie je oceniać profesjonalne jury, a nie internauci – podkreśla koordynatorka wydarzenia.

Teren gry obejmie tylko Nowe Miasto. Będzie nawiązywać, do historii „Parasola”.

– To właśnie tu podczas Powstania Warszawskiego działał ten legendarny batalion – podkreśla Niemczyk. – I z tym miejscem wiąże się biografia bohatera gry, którego śladami będą podążać gracze.

Ich celem będzie rozszyfrowanie, o jaką postać chodzi. A nie będzie to łatwe. „Fotoreporterzy”, którzy w sumie pokonać mają trasę o długości ok. 7 km, będą działać pod silną presją czasu. Wygra ten, kto nie tylko jako pierwszy rozwiąże zawarte w karcie do gry zagadki, lecz także wykona wskazane zadania, np. wybuduje barykadę, co pozwoli dotrzeć mu do mety.

Gra skierowana jest do wszystkich – zarówno osób indywidualnych, jak i całych rodzin. Udział w niej może wziąć ok. 300 osób.

Twoja klisza z powstania, informacje o grze (w tym miejscu startu) po rejestracji uczestnika na stronie [link=http:/www.klisza.1944.pl/]www.klisza.1944.pl[/link], wstęp wolny, sobota (7.08), godz. 12.

– Gdy mówi się o powstaniu, to głównie o jego militarnej stronie – walce, bohaterach, spektakularnych wydarzeniach – mówi Dorota Niemczyk z Muzeum Powstania Warszawskiego, koordynatorka „Twojej kliszy z powstania”.

A co z codziennością tamtych dni?

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego
Materiał Promocyjny
Firmy, które zmieniły polską branżę budowlaną. 35 lat VELUX Polska
Historia
Gobi – pustynia jak z innej planety