W sobotnim programie są aż cztery projekcje. W niedzielę natomiast zobaczymy tylko jeden obraz. Na początek widzowie poznają relacje uczestników walk i odradzania się państwa polskiego podczas wydarzeń w latach 1918 – 1921. Bohaterami filmu „A jednak Polska„(1992) są generał Roman Abraham, Stefan Andrzejewski, Władysław Kamirski, Kazimierz Węcławski i ksiądz Stanisław Tworkowski. Współczesne zdjęcia, przeplatane materiałami archiwalnymi m.in. z Wytwórni Filmowej Czołówka i Centralnego Archiwum Wojskowego stają się tłem dla ich wspomnień.
O tym, że nie tylko Polacy stawali do walki z bolszewicką nawałnicą w roku 1920, opowie drugi z prezentowanych w sobotę filmów. Okaże się, że tajemniczymi towarzyszami broni polskich obrońców niepodległości było 17 żołnierzy amerykańskiej formacji Eskadra Kościuszkowska. Obraz „Siedemnastu wspaniałych”, bogato ilustrowany materiałami archiwalnymi i dopełnionymi komentarzami historyków i specjalistów, zarekomenduje publiczności dr hab. Grzegorz Nowik.
Widzowie zobaczą także „Wojnę polsko-bolszewicką 1919 – 1920” w reżyserii Wincentego Ronisza, przedstawiającą między innymi starcia Samoobrony Wileńskiej z Armią Czerwoną, walki o Wilno w kwietniu 1919 roku, rokowania pokojowe w Mikaszewiczach i zwycięski manewr
Piłsudskiego znad Wieprza na tyłach wojsk Tuchaczewskiego.
A na pożegnanie zaplanowano archiwalny film fabularny z roku 1921 „Cud nad Wisłą”.