Warszawski Weekend w Stylu Retro

Jakie reklamy kusiły klientów w okresie międzywojennym? Jakie afisze zapraszały publiczność do kin? Skąd wzięła się niezwykła popularność rewii i kabaretów?

Publikacja: 15.10.2010 20:22

W Fotoplastikonie oglądać będziemy zdjęcia dawnego miasta, na przykład targu Za Żelazną Bramą...

W Fotoplastikonie oglądać będziemy zdjęcia dawnego miasta, na przykład targu Za Żelazną Bramą...

Foto: Materiały Promocyjne

Kto i jakie piosenki w nich śpiewał? To tylko część pytań, na które odpowiedzi poszukamy w sobotę i niedzielę w Domu Spotkań z Historią. Na gości czeka tu Warszawski Weekend w Stylu Retro.

To wkład DSH w VII Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga popularyzującego twórczość międzywojnia.

– Na wyprawę po ówczesnej stolicy zabiorą nas m.in. opowieści zaproszonych gości, multimedialna wystawa plakatu reklamowego i filmowego oraz pokazy komedii z gwiazdami polskiego kina międzywojennego, Eugeniuszem Bodo i Adolfem Dymszą – zachęca Małgorzata Purzyńska z DSH.

Zaaranżowana na lata 20. i 30. kawiarenka skusi gości aromatem espresso i dźwiękami starych przebojów, a Księgarnia XX wieku – ofertą wydawnictw i płyt. O najciekawszych wydarzeniach artystycznych tamtego okresu opowiedzą autorzy publikacji o przedwojennej Warszawie – Ryszard Mączewski, Joanna Rolińska, Tomasz Pawłowski i Marta Dobrowolska-Kierył.

– Nie można też przeoczyć sobotniego wykładu dr Doroty Fox z Uniwersytetu Śląskiego (godz. 15) – mówi organizatorka. – Pracę “Kabarety i rewie międzywojennej Warszawy” autorka przygotowała na podstawie ówczesnych publikacji prasowych.

Wrażenia wyniesione z Domu Spotkań z Historią warto uzupełnić obecnością na wystawie archiwalnych zdjęć przedwojennej Warszawy. Zainteresowani znajdą je w stołecznym Fotoplastikonie.

Opiekujące się nim Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji Festiwalu Piosenki Retro uruchomiło wystawę zdjęć stereoskopowych pt. “Warszawa sprzed lat”.

[i]Warszawski Weekend w Stylu Retro, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, wstęp wolny, sobota (16.10), niedziela (17.10), godz. 12 – 18, program: [link=http://www.dsh.waw.pl]www.dsh.waw.pl[/link] Warszawa sprzed lat, Fotoplastikon, Al. Jerozolimskie 51, wstęp wolny, sobota (16.10), niedziela (17.10), godz. 10 – 18.[/i]

[ramka]W środku XIX-wiecznej machiny Fotoplastikonu przedwojenne utwory zaśpiewa w sobotę Łukasz Jemioła (godz. 18). Na koncert obowiązują zaproszenia. Cztery podwójne czekają na tych naszych czytelników, którzy w piątek pierwsi przyślą o godz. 11 na adres: prezent@zw.com.pl e-mail zatytułowany „koncert” [/ramka]

Historia
Obżarstwo, czyli gastronomiczne alleluja!
Historia
Jak Wielkanoc świętowali nasi przodkowie?
Historia
Krzyż pański z wielkanocną datą
Historia
Wołyń, nasz problem. To test sprawczości państwa polskiego
Historia
Ekshumacje w Puźnikach. Po raz pierwszy wykorzystamy nowe narzędzie genetyczne