Reklama
Rozwiń

Gaz na ulicach - historia KPN - historia

Mirosław Lewandowski i Maciej Gawlikowski oddali do rąk czytelników kolejną część monografii dotyczącej Konfederacji Polski Niepodległej w Krakowie.

Publikacja: 12.12.2011 00:01

Mirosław Lewandowski Maciej Gawlikowski „Gaz na ulicach” Wydawnictwo Dar – Point, Kraków 2011

Mirosław Lewandowski Maciej Gawlikowski „Gaz na ulicach” Wydawnictwo Dar – Point, Kraków 2011

Foto: Archiwum

Tym razem dwutomowa publikacja zatytułowana „Gaz na ulicach" obejmuje lata 1981 – 1982. Autorzy, którzy sami należeli do KPN, zebrali wspomnienia kilkudziesięciu członków organizacji, wsparli się także dokumentami Służby Bezpieczeństwa i tak powstała ciekawa opowieść o wciąż mało znanym fragmencie najnowszej historii Polski.

Lewandowski i Gawlikowski książkę podzielili na rozdziały odpowiadające czterem porom roku. Zima to ogłoszenie stanu wojennego i jego pierwsze miesiące. Opowieść zaczynają 12 grudnia 1981 roku, kiedy – według świadków – można już było odczuć, że dzieje się coś niedobrego. Wieczorem zaczęły się aresztowania. „Myślałem, że jeżeli komuna uderzy, to tuż przed świętami, czyli za tydzień. Położyłem się spokojnie spać" – wspomina Krzysztof Bzdyl, członek założyciel KPN. Z 12 na 13 grudnia o 2 nad ranem do jego drzwi zapukała bezpieka. Autorzy piszą o aresztowaniach, przesłuchaniach w gmachu milicji przy Mogilskiej w Krakowie i obawach opozycjonistów, że miejscem internowania będzie Syberia.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego