Zmarł Włodzimierz Gedymin, pilot kampanii wrześniowej

Zmarł Włodzimierz Gedymin, jeden z ostatnich pilotów walczących w kampanii wrześniowej 1939 roku. Miał 97 lat

Publikacja: 21.06.2012 10:42

Zmarł Włodzimierz Gedymin, pilot kampanii wrześniowej

Foto: LO im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Pułkownik Gedymin we wrześniu 1939 roku zestrzelił trzy niemieckie samoloty. Był żołnierzem Armii Krajowej. Po wojnie był pilotem doświadczalnym, pracował w Polskich Liniach Lotniczych LOT. Latał też na śmigłowcach jako pilot sanitarny.

Urodził się 23 czerwca 1915 roku w Petersburgu. Był wnukiem powstańca styczniowego. W 1937 roku ukończył Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w Dęblinie w stopniu podporucznika pilota o specjalności lotnictwo myśliwskie. Przydzielono go do 131. Eskadry III/3 Dywizjonu Myśliwskiego Armii Poznań. We wrześniu 1939 stacjonował na lotnisku Kobyle Pole w Poznaniu. W kampanii wrześniowej zestrzelił trzy niemieckie samoloty, najwięcej spośród pilotów w dywizjonie: dwa pod Poznaniem i jeden w rejonie Koła.

"Kiedy w 2009 roku Pułkownik wziął udział w powiatowych obchodach 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, spacerował po rynku, gdzie stał między innymi wielki odrzutowiec. Podszedł do niego i powiedział: Gdybym miał taki w 1939 roku, to sam bym tę wojnę wygrał..." - wspomina go na łamach portalu pultusk24.pl Grzegorz Gerek.

W czasie okupacji Gedymin był żołnierzem Armii Krajowej. Brał w udział w akcji o kryptonimie Most III, podczas której przekazano Brytyjczykom fragmenty zdobytej przez AK niemieckiej rakiety balistycznej V2. Na emeryturę przeszedł w 1982 roku w wieku 67 lat.

Uhonorowano go m.in.  Orderem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł 17 czerwca br. w Pułtusku. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek, 22 czerwca w tamtejszej bazylice. Początek o godzinie 10. Organizatorzy apelują, by zamiast kwiatów przynieść znicze. Urna z prochami Włodzimierza Gedymina zostanie przewieziona do Poznania, do grobu rodzinnego.

na podst. altair.pl

Historia
Wołyń, nasz problem. To test sprawczości państwa polskiego
Historia
Ekshumacje w Puźnikach. Po raz pierwszy wykorzystamy nowe narzędzie genetyczne
Historia
Testament Bolesława Krzywoustego, czyli rozbicie dzielnicowe
Historia
Fridtjof Nansen i Roald Amundsen. Wikingowie XIX wieku
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Historia
Amazonka odkryła swoją tajemnicę