Pamięć o zbrodniach w Auschwitz-Birkenau. Prokuratura zamknęła dwa istotne wątki

– Zbrodnicze eksperymenty medyczne w Auschwitz obciążają niemieckie elity – nie ma wątpliwości prokurator Instytutu Pamięci Narodowej.

Aktualizacja: 27.01.2025 15:09 Publikacja: 27.01.2025 04:30

Żydowskie dzieci ocalałe z Auschwitz. Zdjęcie zrobione przez radzieckiego fotografa podczas kręcenia

Żydowskie dzieci ocalałe z Auschwitz. Zdjęcie zrobione przez radzieckiego fotografa podczas kręcenia filmu o wyzwoleniu obozu

Foto: east news

80 lat temu sowiecka armia zajęła niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, w którym przebywało około 7 tys. więźniów. Wcześniej Niemcy starali się zacierać ślady ludobójstwa. Wymordowali Żydów z Sonderkommando, próbowali likwidować doły z prochami ofiar, palili akta, wywozili urządzenia techniczne z komór gazowych. W przeddzień wyzwolenia wysadzili jeszcze krematorium V.

Nieco wcześniej pomimo ekstremalnych warunków zmusili 58 tys. więźniów do marszu na zachód. – W trakcie ewakuacji śmierć poniosło nie mniej niż 9 tys., a prawdopodobnie do 15 tys. więźniów – mówi „Rz” Robert Janicki, rzecznik pionu śledczego IPN.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Historia
Zbrodnie Auschwitz obciążają niemieckie elity
Policja
MSWiA ma pomysł, jak przyciągnąć uczniów do klas mundurowych
Historia Polski
Obrączka odnaleziona po 80 latach
Historia
Paweł Łepkowski: „Największy wybuch radości!”
Historia
Metro, czyli dzieje rozwoju komunikacji miejskiej Część II