80 lat temu sowiecka armia zajęła niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, w którym przebywało około 7 tys. więźniów. Wcześniej Niemcy starali się zacierać ślady ludobójstwa. Wymordowali Żydów z Sonderkommando, próbowali likwidować doły z prochami ofiar, palili akta, wywozili urządzenia techniczne z komór gazowych. W przeddzień wyzwolenia wysadzili jeszcze krematorium V.
Nieco wcześniej pomimo ekstremalnych warunków zmusili 58 tys. więźniów do marszu na zachód. – W trakcie ewakuacji śmierć poniosło nie mniej niż 9 tys., a prawdopodobnie do 15 tys. więźniów – mówi „Rz” Robert Janicki, rzecznik pionu śledczego IPN.
Więźniowie i ofiary KL Auschwitz
Oświęcimskie śledztwo IPN w Krakowie
Od 2011 prokuratora w Krakowie prowadzi wielowątkowe śledztwo oświęcimskie. Właśnie zostały zamknięte m.in. dwa istotne wątki dotyczące funkcjonowania obozu koncentracyjnego i obozu zagłady. Jeden dotyczył marszów śmierci, drugi – eksperymentów medycznych.
Czytaj więcej
Auschwitz to symbol zbrodni i dehumanizacji, ale też miejsce nadziei, które zmusza do fundamentalnych pytań o dobro i zło w człowieku. 80. rocznica wyzwolenia obozu to czas hołdu dla ofiar i refleksji nad tym, jak uczyć przyszłe pokolenia odpowiedzialności za historię.