80 lat temu przez Dulag 121 przeszła ludność Warszawy

W Pruszkowie odbędą się uroczystości związane z 80. rocznicą wyjścia ludności cywilnej z Warszawy. Ponad 650 tys. osób przeszło przez stworzony przez Niemców obóz Dulag 121.

Publikacja: 27.09.2024 11:32

Obóz przejściowy Dulag 112 w Pruszkowie.

Obóz przejściowy Dulag 112 w Pruszkowie.

Foto: NAC

Zostali oni wypędzeni z Warszawy w czasie powstania. W Pruszkowie i Warszawie odbędą się uroczystości rocznicowe przypominające losy ludności cywilnej, a także osób, które niosły im wtedy pomoc.

Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 112 w Pruszkowie

Oficjalne uroczystości Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc odbędą się 28 września o godz. 12. na terenie dawnego obozu pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa” (ul. 3 Maja 8A, Pruszków). Zaplanowano m.in. okolicznościowe przemówienia i wystąpienia świadków historii – byłych więźniów obozu oraz apel pamięci. Pieśń „Warszawo ma” wykonana aktorka Stanisława Celińska. Uroczystości odbędą się w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego i Orkiestry Komendy Głównej Policji w Warszawie. Będzie można także zwiedzić wystawę w Muzeum Dulag 121. Zaprezentowany zostanie zbiór 30 fotografii Jerzego Mąkowskiego, byłego więźnia obozu.

Czytaj więcej

Poszukiwani świadkowie zbrodni w Pruszkowie

Ponadto, 29 września o godz. 18 odprawiona zostanie msza święta w kościele w Pruszkowie-Żbikowie (ul. 3 Maja 124), a 1 października o godz. 18 odbędzie się koncert słowo-muzyczny „Czy to serce pękło…”, podczas którego zostaną zaprezentowane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (sala widowiskowa w Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie, ul. Bohaterów Warszawy 4).

Z kolei 2 października o godz. 18 zaplanowana jest msza święta w parafii św. Wojciecha na warszawskiej Woli. W czasie powstania w tym kościele Niemcy zorganizowali jeden z punktów zbornych dla ludności cywilnej wypędzanej ze stolicy.

Kiedy powstał obóz Dulag 112 w Pruszkowie

Obóz Dulag 121 utworzony został 6 sierpnia 1944 dla osób, które zostały zmuszone do opuszczenia Warszawy. Niemcy nie zapewnili im pomocy medycznej, dostępu do wody i wyżywienia. Powstał on na pięćdziesięciohektarowym terenie warsztatów kolejowych w Pruszkowie. Od 12 sierpnia 1944 r. kontrolę nad obozem sprawował Wehrmacht pod dowództwem płk. Kurta Siebera. Faktyczna władza spoczywała jednak w rękach gestapo na czele z esesmanem Gustawem Diehlem. W tym miejscu warszawiacy czekali na dalszą wywózkę w nieznanym kierunku.

Szacuje się, że przez obóz przeszło nawet 650 tys. osób. Około 150 tys. trafiło na przymusowe roboty do III Rzeszy, aż 70 tys. więźniów zostało wysłanych do obozów koncentracyjnych. Dzięki pomocy okolicznych mieszkańców z obozu udało się wyprowadzić około 100 tys. osób.

Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc są współorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, samorząd województwa mazowieckiego, powiat pruszkowski, miasto Pruszków i Muzeum Dulag 121.

Zostali oni wypędzeni z Warszawy w czasie powstania. W Pruszkowie i Warszawie odbędą się uroczystości rocznicowe przypominające losy ludności cywilnej, a także osób, które niosły im wtedy pomoc.

Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 112 w Pruszkowie

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Historia
NIK złożyła zawiadomienie do prokuratury ws. Centralnego Przystanku Historia IPN
Przestępczość
IPN nie wznowi śledztwa w sprawie katastrofy samolotu w Bułgarii
historia
W Warszawie odbył się pogrzeb dowódcy Korpusu Ochrony Pogranicza
Historia
Gdy macierzyństwo staje się obowiązkiem... Kobiety w III Rzeszy
Historia
Geneza bitwy pod Wiedniem
Materiał Promocyjny
Dobre chęci to za mało. Jak sfinansować energetyczną rewolucję?