Zostali oni wypędzeni z Warszawy w czasie powstania. W Pruszkowie i Warszawie odbędą się uroczystości rocznicowe przypominające losy ludności cywilnej, a także osób, które niosły im wtedy pomoc.
Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 w Pruszkowie
Oficjalne uroczystości Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc odbędą się 28 września o godz. 12. na terenie dawnego obozu pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa” (ul. 3 Maja 8A, Pruszków). Zaplanowano m.in. okolicznościowe przemówienia i wystąpienia świadków historii – byłych więźniów obozu oraz apel pamięci. Pieśń „Warszawo ma” wykonana aktorka Stanisława Celińska. Uroczystości odbędą się w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego i Orkiestry Komendy Głównej Policji w Warszawie. Będzie można także zwiedzić wystawę w Muzeum Dulag 121. Zaprezentowany zostanie zbiór 30 fotografii Jerzego Mąkowskiego, byłego więźnia obozu.
Czytaj więcej
Pion śledczy IPN poszukuje osób, które przewinęły się przez niemiecki obóz przejściowy w Pruszkowie Dulag 121.
Ponadto, 29 września o godz. 18 odprawiona zostanie msza święta w kościele w Pruszkowie-Żbikowie (ul. 3 Maja 124), a 1 października o godz. 18 odbędzie się koncert słowo-muzyczny „Czy to serce pękło…”, podczas którego zostaną zaprezentowane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (sala widowiskowa w Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie, ul. Bohaterów Warszawy 4).
Z kolei 2 października o godz. 18 zaplanowana jest msza święta w parafii św. Wojciecha na warszawskiej Woli. W czasie powstania w tym kościele Niemcy zorganizowali jeden z punktów zbornych dla ludności cywilnej wypędzanej ze stolicy.