31 sierpnia została przeprowadzona ekshumacja szczątków generała z grobu, który znajdował się na cmentarzu w Lailly-en-Val we Francji. W miejscowym kościele pw. św. Sulpicjusza odprawiona została msza święta w jego intencji. 2 września szczątki dowódcy KOP powróciły do Polski.
W środę trumna została wystawiona w kaplicy Katyńskiej Katedry Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej w Warszawie.
Pogrzeb generała Kruszewskiego
12 września 2024 r. o godz. 11 w katedrze odbył się państwowy pogrzeb z asystą honorową żołnierza Legionów Polskich, dowódcy Korpusu Ochrony Pogranicza, uczestnika kampanii wrześniowej 1939 roku. Doczesne szczątki generała zostały następnie złożone w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Organizatorem pogrzebu była Straż Graniczna i IPN. W pogrzebie udział wziął prezydent RP Andrzej Duda.
Kim był gen. Jan K. Kruszewski
Jan Kazimierz Kruszewski ps. Kruk Czarny (ur. 16 czerwca 1888, zm. 28 marca 1977) studiował medycynę w Krakowie i Genewie, działał w Związku Strzeleckim. W czasie I wojny światowej był żołnierzem Legionów Polskich, pełnił funkcje dowódcze w tej formacji. W czasie wojny polsko-bolszewickiej dowodził I Brygadą Piechoty Legionów, a w latach 20. XX wieku m.in. 1. Dywizją Piechoty Legionów. Od 14 października 1930 do sierpnia 1939 stał na czele Korpusu Ochrony Pogranicza.
Czytaj więcej
W Wojskach Obrony Terytorialnej ma powstać nowy tzw. komponent obrony pogranicza. Oparty on będzi...