W Warszawie odbył się pogrzeb dowódcy Korpusu Ochrony Pogranicza

IPN sprowadził z Francji szczątki generała brygady Jana K. Kruszewskiego, wieloletniego dowódcy KOP. Do tradycji tej formacji nawiązuje Straż Graniczna i utworzone na wschodzie i północy kraju bataliony Wojsk Obrony Terytorialnej.

Aktualizacja: 13.09.2024 07:24 Publikacja: 11.09.2024 13:30

Gen. Jan K. Kruszewski

Gen. Jan K. Kruszewski

Foto: Wikipedia/domena publiczna

31 sierpnia została przeprowadzona ekshumacja szczątków generała z grobu, który znajdował się na cmentarzu w Lailly-en-Val we Francji. W miejscowym kościele pw. św. Sulpicjusza odprawiona została msza święta w jego intencji. 2 września szczątki dowódcy KOP powróciły do Polski.

W środę trumna została wystawiona w kaplicy Katyńskiej Katedry Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej w Warszawie.

Pogrzeb generała Kruszewskiego

12 września 2024 r. o godz. 11 w katedrze odbył się państwowy pogrzeb z asystą honorową żołnierza Legionów Polskich, dowódcy Korpusu Ochrony Pogranicza, uczestnika kampanii wrześniowej 1939 roku. Doczesne szczątki generała zostały następnie złożone w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Organizatorem pogrzebu była Straż Graniczna i IPN. W pogrzebie udział wziął prezydent RP Andrzej Duda.

Kim był gen. Jan K. Kruszewski

Jan Kazimierz Kruszewski ps. Kruk Czarny (ur. 16 czerwca 1888, zm. 28 marca 1977) studiował medycynę w Krakowie i Genewie, działał w Związku Strzeleckim. W czasie I wojny światowej był żołnierzem Legionów Polskich, pełnił funkcje dowódcze w tej formacji. W czasie wojny polsko-bolszewickiej dowodził I Brygadą Piechoty Legionów, a w latach 20. XX wieku m.in. 1. Dywizją Piechoty Legionów. Od 14 października 1930 do sierpnia 1939 stał na czele Korpusu Ochrony Pogranicza.

Czytaj więcej

Nowy komponent WOT nie taki nowy

Formacja ta została powołana w dniach 21–22 sierpnia 1924 r. w Spale na posiedzeniu Politycznego Komitetu Rady Ministrów rządu Władysława Grabskiego, w obecności prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego. Wnioskowali o to ówczesny minister spraw wojskowych gen. dyw. Władysław Sikorski i minister spraw wewnętrznych Zygmunt Hübner. Korpus Ochrony Pogranicza był samodzielną formacją wojskową podlegającą MSW, co miało ułatwić współdziałanie z administracją i organami bezpieczeństwa publicznego. 12 września 1924 r. gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz wykonawczy o formowaniu Korpusu Ochrony Pogranicza dla objęcia ochrony granic z Związkiem Sowieckim, Litwą oraz Łotwą. 17 września 1924 r. ukazały się rozkaz i instrukcja określające strukturę organizacyjną, etaty dowództw i jednostek KOP oraz ich zadania.

Do wybuchu II wojny światowej żołnierze KOP strzegli i bronili granicy głównie przed sowieckimi dywersantami i przemytnikami. We wrześniu 1939 r. oddziały KOP wzięły udział w walkach przeciwko Niemcom, a 17 września 1939 jako pierwsi bronili wschodniej granicy, którą przekroczyły oddziały Armii Czerwonej.

Generał Kruszyński był twórcą koncepcji reorganizacji Korpusu Ochrony Pogranicza, według której miał on zapewnić Polsce osłonę strategiczną od wschodu.

Czytaj więcej

WOT będzie ćwiczył działania przeciwko dywersantom przy granicy

Gen. Jan K. Kruszewski wziął udział w wojnie obronnej 1939 r. We wrześniu 1939 był dowódcą Grupy Operacyjnej w Armii Odwodowej „Prusy”. Po zakończeniu tej wojny trafił do niewoli niemieckiej. Przebywał m.in. w obozie jenieckim VII A Murnau. Po zakończeniu wojny został we Francji. Zmarł w Domu Spokojnej Starości Polskiego Funduszu Humanitarnego w Lailly-en-Val i został pochowany na miejscowym cmentarzu.

Które formacje nawiązują do tradycji Korpusu Ochrony Pogranicza

Do tradycji KOP nawiązuje Straż Graniczna, a od niedawna także niektóre bataliony Wojsk Obrony Terytorialnej. W 2022 r. Ministerstwo Obrony Narodowej stworzyło koncepcję powołania Komponentu Obrony Pogranicza na bazie brygad WOT z województw: podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego i podkarpackiego. Ich głównym zadaniem będzie wspieranie Straży Granicznej w czasie pokoju, a w czasie wojny obrona granicy.  

31 sierpnia została przeprowadzona ekshumacja szczątków generała z grobu, który znajdował się na cmentarzu w Lailly-en-Val we Francji. W miejscowym kościele pw. św. Sulpicjusza odprawiona została msza święta w jego intencji. 2 września szczątki dowódcy KOP powróciły do Polski.

W środę trumna została wystawiona w kaplicy Katyńskiej Katedry Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej w Warszawie.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Opinie polityczno - społeczne
Kozubal: dlaczego polskie wojsko jest ślepe i nieme
Polityka
W Polsce obrona cywilna nie istnieje. W tym miesiącu rząd zajmie się ochroną ludności
Wojsko
Marek Kozubal: Jak wojsko chce uatrakcyjnić służbę ochotników
Historia Polski
17 września – haniebna data w historii Polski
Historia Polski
Julian Spitosław Kulski, człowiek Starzyńskiego