IPN w Malborku zburzył pomnik, aby postawić nowy

W Malborku odsłonięty został pomnik upamiętniający ofiary zbrodniczych ideologii: niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu. Inwestycję tę sfinansował Instytut Pamięci Narodowej.

Publikacja: 23.02.2024 13:43

Uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary zbrodniczych ideologii, niemieckiego nazizmu

Uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego ofiary zbrodniczych ideologii, niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu w Malborku

Foto: PAP/Adam Warżawa

Powstał on w miejscu sowieckiego obiektu propagandowego, który 9 sierpnia 2022 r. na mocy Ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego został usunięty na zlecenie IPN.

Jak przypominają historycy Instytutu „ów obiekt komunistycznej propagandy, ufundowany przez mieszkańców miasta w 1945 roku, został wzniesiony ku czci bohaterów Armii Czerwonej poległym o wyzwolenie Malborka”.

Prezes IPN: W polskiej przestrzeni nie ma miejsca na symbole komunizmu

- To nie był pomnik tylko sowiecki obiekt propagandowy, bo miał rosyjską czerwoną gwiazdę, czyli symbol systemu totalitarnego – komunizmu. On pogardzał ofiarami, a oddawał trybut sprawcom. Za tym symbolem kryje się około 100 milionów ofiar na całym świecie, bo Józef Stalin mordował przed rokiem 1939 oraz po roku 1945. Na szczęście tego pomnika już nie ma – mówił w marcu 2022 r. dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Czytaj więcej

Rocznica śmierci kapłana. Jak pokazać księdza Jerzego Popiełuszkę

Wtedy prezes IPN zaapelował do samorządów o usunięcie z przestrzeni publicznej wszelkich nazw i symboli wciąż upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia bądź daty symbolizujące komunizm i niemiecki nazizm.

„Niech wybrzmi to jasno i wyraźnie: w polskiej przestrzeni publicznej nie ma miejsca na jakiekolwiek upamiętnienia totalitarnego reżimu komunistycznego i służących mu ludzi” – podkreślił Nawrocki.

Samorządy i IPN usuwają sowieckie obeliski

Na ten apel odpowiedziało wiele samorządów, które zdecydowały się usunąć sowieckie upamiętnienia. Nie tylko zdemontowano monument stojący przy ul. Generała Władysława Sikorskiego w Malborku, ale też w innych miejscach.

Czytaj więcej

Oto najdroższa polska moneta kupiona przez muzeum

W 2022 r. zostały rozebrane pomniki m.in. w Byczynie, gdzie stał pomnik „Wdzięczności Armii Czerwonej” wzniesiony w 1945 roku na 1 Maja przy Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Upamiętniał on 38 czerwonoarmistów z 1 Frontu Ukraińskiego, którzy w styczniu 1945 polegli w walkach o miasto.

W Bobolicach został zlikwidowany pomnik wybudowany w 1945 roku przez żołnierzy sowieckich, na którego frontowej ścianie znajdowała się tablica z napisem w języku rosyjskim: „Wieczna chwała naszym bohaterom poległym w walkach o wolność i niepodległość naszej ojczyzny 1945 r.” Pomnik został wzniesiony na sześciu mogiłach czerwonoarmistów, których szczątki w 1952 r. ekshumowano i przeniesiono na cmentarz w Koszalinie. W województwie świętokrzyskim usunięty został pomnik żołnierzy Armii Czerwonej, który znajdował się na terenie Nadleśnictwa Staszów. Na monumentalnym pomniku z kamienia w kształcie portalu zamocowana była tablica pamiątkowa z napisem: „Z tego miejsca dnia 12 I 1945 roku o godzinie 4-ej wojska 1-go Frontu Ukraińskiego Armii Radzieckiej pod dowództwem marszałka Koniewa huraganowym ogniem rozpoczęły ofensywę zimową w wyniku której wyzwolona została Polska i rozgromiony hitleryzm. Chwała niezwyciężonej Armii Radzieckiej”. W 2022 r. zniknęły też pomniki: w Siedlcu i Międzybłociu w woj. wielkopolskim oraz w miejscowości Garncarsko w woj. dolnośląskim.

W 2022 r. IPN podał, że w Polsce było jeszcze ok. 60 miejsc, z których znajdowały się sowieckie obeliski.

Prezes IPN poszukiwany przez Rosję

Kilka tygodni temu rosyjski portal Mediazona poinformował, że czterech Polaków jest na liście urzędników i polityków poszukiwanych przez Rosję. Są to prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, były wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda, prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego Piotr Hofmański. Na listę tę trafił też prezes IPN Karol Nawrocki za usuwanie z przestrzeni publicznej sowieckich pomników.

Powstał on w miejscu sowieckiego obiektu propagandowego, który 9 sierpnia 2022 r. na mocy Ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego został usunięty na zlecenie IPN.

Jak przypominają historycy Instytutu „ów obiekt komunistycznej propagandy, ufundowany przez mieszkańców miasta w 1945 roku, został wzniesiony ku czci bohaterów Armii Czerwonej poległym o wyzwolenie Malborka”.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Spór o pomnik UPA. Ukraiński IPN oskarża Polskę o zaniechanie
Historia
Młot rozbije kolejny pomnik Armii Czerwonej
Historia
IPN burzy pomniki czerwonoarmistów
Historia
Pomogliśmy im odejść z honorem. Powstanie w getcie warszawskim
Historia
Jan Karski: nietypowy polski bohater