Pomnik ten wzniesiony został w 1945 r. Upamiętniał 676 żołnierzy Armii Czerwonej 1 Frontu Ukraińskiego, którzy w marcu 1945 roku polegli w walkach o miasto. „Na podstawie dokumentacji Polskiego Czerwonego Krzyża ustalono, że w 1952 r. przeprowadzono w Głubczycach całościowe ekshumacje szczątków czerwonoarmistów i na terenie Głubczyc nie pozostawiono żadnych miejsc pochówku żołnierzy Armii Czerwonej. To klasyczny obelisk na cokole i postumencie schodkowym. Zwieńczony pięcioramienną gwiazdą na iglicy” – przypomina IPN.
Wcześniej IPN zdecydował się zburzyć pomnik „Wdzięczności Armii Czerwonej” w Głubczycach, który został wzniesiony w 1945 roku w parku miejskim. Upamiętniał czerwonoarmistów poległych na terenie powiatu głubczyckiego. Obelisk, przed którym stała figura żołnierza sowieckiego z pistoletem maszynowym, umieszczono na cokole dawnej Kolumny Zwycięstwa, upamiętniającej pruskie wiktorie z końca XIX w. W dolnej części cokołu była umieszczona tablica z napisem: „Cześć i chwała żołnierzom Armii Radzieckiej poległym za wyzwolenie Ziemi Głubczyckiej – Głubczyce”.
Czytaj więcej
Cztery pomniki poświęcone wojskom sowieckim zostaną zburzone jednego dnia. Taką akcję firmuje Instytut Pamięci Narodowej. To kolejny etap dekomunizacji – tłumaczy prezes IPN.
W poprzednim roku w Byczynie został też rozebrany pomnik „Wdzięczności Armii Czerwonej” znajdujący się na skwerze przy ul. Stawowej 3. Upamiętniał 38 czerwonoarmistów z 1 Frontu Ukraińskiego, którzy w styczniu 1945 polegli w walkach o miasto. W latach 50. przeprowadzono ekshumację, a szczątki czerwonoarmistów przeniesiono na inne cmentarze. Pomnik jednak pozostał.
W Bobolicach pod młotek poszedł również pomnik, który został wybudowany w 1945 roku przez żołnierzy sowieckich. Obelisk wykonany był z cegły, na frontowej ścianie znajdowała się tablica z napisem w języku rosyjskim: „Wieczna chwała naszym bohaterom poległym w walkach o wolność i niepodległość naszej ojczyzny 1945 r.” Pomnik został wzniesiony na sześciu mogiłach czerwonoarmistów, których szczątki w 1952 r. ekshumowano i przeniesiono na cmentarz w Koszalinie. W kwietniu poprzedniego roku IPN zdemontował cztery pomniki w województwie zachodniopomorskim: w Białym Borze, w Starogardzie (gm. Resko), w Stargardzie oraz w miejscowości Brojce.