Oto najdroższa polska moneta kupiona przez muzeum

Muzeum Historii Polski wylicytowało jedną z najrzadszych monet na świecie.

Publikacja: 03.02.2024 08:58

Złota moneta Zygmunta III Wazy o nominale 50 dukatów

Złota moneta Zygmunta III Wazy o nominale 50 dukatów

Foto: Antykwariat Numizmatyczny Michała Niemczyka

Licytacja odbyła się we wrześniu poprzedniego roku w Warszawie, a organizowana została przez Antykwariat  Numizmatyczny Michała Niemczyka. Do sprzedania była wtedy złota moneta o wartości 50 dukatów Zygmunta III Wazy. Aukcja trwała zaledwie minutę, pomimo tego, że cena wywoławcza wyniosła 1,8 mln zł.

Jak podają organizatorzy licytacji moneta została sprzedana za 3 240 000 zł (w tej kwocie podana jest prowizja domu aukcyjnego). Nie podano wówczas kto ją zakupił.

Złota moneta w kolekcji Muzeum Historii Polski

Dopiero teraz Muzeum Historii Polski poinformowało, że to ono jest nabywcą tej wyjątkowej monety. Ma ona wagę 50 dukatów i prawdopodobnie upamiętnia zwycięstwo Rzeczypospolitej pod Chocimiem nad przeważającymi siłami tureckimi w 1621 roku. „To jedno z najpiękniejszych i najważniejszych dzieł polskiej sztuki medalierskiej” - podkreśla muzeum.

Czytaj więcej

W Treblince powstanie mur pamięci

Monetami o tak ogromnym nominale nie płacono. Muzeum Historii Polski precyzuje, że ten numizmatyczny rarytas to tzw. donatywa, czyli nieprzeznaczony do wykorzystania w obiegu pieniądz o wielkiej wartości wybijany na specjalną okoliczność. Król Zygmunt III Waza, wysyłając poselstwa z listem informującym o zwycięstwie, dołączał do niego monety tej emisji. Miały one trafić do najważniejszych polityków i arystokratów w Europie.

Na pamiątkę zwycięstwa pod Chocimiem

„50-dukatówka Zygmunta III Wazy należy do największych i najrzadszych monet w ogóle. Liczy sobie blisko siedem centymetrów średnicy i jest zupełnym unikatem: egzemplarz zakupiony przez MHP był jedynym znajdującym się na rynku. Obok tego znajdującego się w Warszawie, znany jest tylko jeszcze jeden, pochodzący ze skarbu z Ławry Peczerskiej, kijowskiego klasztoru prawosławnego, przechowywany w petersburskim Ermitażu” – dodali pracownicy muzeum.

„To także jedno z najpiękniejszych i najważniejszych dzieł polskiej sztuki medalierskiej. Autorem stempli, które posłużyły do wybicia monety, był Samuel Ammon, uważany za najwybitniejszego z medalierów działających w Rzeczypospolitej w okresie baroku. Zachwycony kunsztem gdańskiego mistrza, Zygmunt III Waza na prywatnej audiencji osobiście obdarował go złotym łańcuchem” – wspomniało MHP.

Historia Polski
Wstrzymane poszukiwanie Hubala
Plus Minus
Gdzie jest „Portret Młodzieńca” Rafaela Santi, zrabowany z kolekcji Czartoryskich
Historia
Śledczy bada zbrodnię wojenną Wehrmachtu w Łaskarzewie
Historia
Niemcy oddają depozyty więźniów zatrzymanych w czasie powstania warszawskiego
Historia
Kto mordował Żydów w miejscowości Tuczyn