Reklama
Rozwiń

Monachijska zdrada

85 lat temu szefowie czterech mocarstw – Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i Francji – podpisali w Monachium jeden z najbardziej haniebnych dokumentów w historii świata, czyli układ międzynarodowy upoważniający III Rzeszę do aneksji części terytorium Czechosłowacji, zamieszkanej głównie przez ludność niemieckojęzyczną. Specjalny aneks uzupełniający to porozumienie miał gwarantować nienaruszalność nowych granic Czechosłowacji.

Publikacja: 28.09.2023 22:02

Spotkanie premiera Wielkiej Brytanii Neville’a Chamberlaina z kanclerzem Niemiec Adolfem Hitlerem 24

Spotkanie premiera Wielkiej Brytanii Neville’a Chamberlaina z kanclerzem Niemiec Adolfem Hitlerem 24 września 1938 r. w Bad Godesberg. Między Chamberlainem i Hitlerem stoi tłumacz Paul-Otto Schmidt

Foto: be&w

Oczywiście Hitler nie miał najmniejszego zamiaru stosować się do jakichkolwiek uzgodnień krępujących ekspansję Niemiec na wschód. W myśl własnej zasady, że wyłącznie siła stanowi prawo do posiadania, już następnego dnia po zakończeniu konferencji rozkazał oddziałom Wehrmachtu wkroczenie na terytorium Czechosłowacji i zajęcie południowo-zachodnich ziem Kraju Sudetów. Niecałe pięć miesięcy później jego wojska zajęły całą Czechosłowację.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego