Autorami książki są Mirosław Kuliś, Piotr Weychert i Marek Miller. Premiera książki „Wielka Szpera” odbyła się w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
W 1999 roku Marek Miller wraz ze studentami rozpoczął w Laboratorium Reportażu na Uniwersytecie Warszawskim wieloletni projekt „Europa według Auschwitz”. Celem było stworzenie kroniki obozu opartej na relacjach ponad 3 tys. więźniów i zeznań oprawców. W 2009 roku ukazała się pierwsza część tej kroniki zatytułowana „Europa według Auschwitz – Ghetto Litzmannstadt”.
Pisząc książkę, Marek Miller zainteresował się historią łódzkiego getta i nawiązał kontakt z filmowcem Piotrem Weychertem, który od 1999 roku rejestrował kamerą wspomnienia ocalałych z getta.
Rozmowy z żyjącymi świadkami Wielkiej Szpery
Połączył ich pomysł, aby przeprowadzić rozmowy ze wszystkimi żyjącymi jeszcze świadkami i uczestnikami Wielkiej Szpery. Listę przygotował Piotr Weychert, myśląc już wtedy o realizacji filmu dokumentalnego. Mimo wagi tematu i jego znaczenia nie mogli pozyskać w instytucjach publicznych środków na wyjazd ekipy filmowej do Izraela, gdzie głównie mieszkali bohaterowie wywiadów. Z pomocą przyszedł Mirosław Kuliś – dziennikarz i właściciel tygodnika „Angora”. Poparł on projekt i sfinansował pierwszy wyjazd. Książka „Wielka Szpera” powstała dzięki rozmowom przeprowadzonym przez Piotra Weycherta i Marka Millera oraz materiałom pochodzącym ze wspomnianej już książki „Europa według Auschwitz – Ghetto Litzmannstadt”.
Później, już bez Marka Millera, Piotr Weychert kontynuował zbieranie relacji w Polsce, we Francji, w Szwecji i Izraelu, co zaowocowało filmem dokumentalnym pt. „Wielka Szpera” w reżyserii Piotra Weycherta i Piotra Perza, który został zaprezentowany w Łodzi w 70. rocznicę Wielkiej Szpery w 2012 roku. Piotr Weychert zebrał w sumie 91 wywiadów, z czego Marek Miller wybrał do książki 28.