Dyskusja zamiast wyzwisk

Kiedy na początku ubiegłej dekady europejskie media rozpisywały się o amerykańskich masakrach w Manchester, Tuscon, Carson City, Aurorze czy Waco, niewiele wspominano o podobnych zbrodniach popełnionych w tym czasie w słowackiej Bratysławie (8 zabitych), angielskiej Cumbrii (12 zabitych), holenderskim Alphen aan den Rijn (6 zabitych), francuskim Liège (6 zabitych) i wielu innych miejscach Starego Kontynentu. Od 2010 do 2020 r. odnotowano w Europie 44 masakry z użyciem broni palnej. Wiele z nich w krajach, gdzie dostęp do niej jest bardzo ograniczony przepisami.

Publikacja: 02.06.2022 16:09

22 lipca 2011 r. ekstremista Anders Breivik dokonał dwóch zamachów terrorystycznych: w Oslo (8 ofiar

22 lipca 2011 r. ekstremista Anders Breivik dokonał dwóch zamachów terrorystycznych: w Oslo (8 ofiar) i na wyspie Utøya, gdzie zastrzelił 69 osób i 110 ranił. 700 osób ochraniało 2 nieuzbrojonych ochroniarzy

Foto: AFP

Większość z tych zbrodni została dokonana za pomocą nielegalnych pistoletów i karabinów, kupionych bez problemu na czarnym rynku. Dlaczego ofiary nie miały przy sobie broni do obrony? Bo europejscy prawodawcy uznali, że w takich sytuacjach lepiej liczyć na obronę ze strony policji niż próbować bronić się samemu. 44 europejskie masakry, które umknęły naszym mediom – można było ich uniknąć, gdyby ofiary miały przy sobie broń palną i umiały się nią posługiwać.

Pozostało jeszcze 88% artykułu
Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń