Inicjatorem apelu w tej sprawie jest marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Podpisy pod dokumentem złożyli prezydent Torunia Michał Zaleski, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzej Sokala, biskup toruński Wiesław Śmigiel i biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski oraz reprezentujący Książnicę prof. Janusz Tandecki i dyrektor Danetta Ryszkowska-Mirowska.
„Apelujemy do posłanek i posłów (…) o odstąpienie od inicjatywy pozbawienia Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu znajdującego się w jej kolekcji bezcennego rękopisu. Bezcennego dla Torunia i Regionu, będącego nierozerwalną częścią duchowego i materialnego dziedzictwa narodowego Polski” – czytamy w deklaracji, która została przekazana m.in. marszałek Sejmu Elżbiecie Witek i szefowi resortu kultury prof. Piotrowi Glińskiemu.
– To dzieło przetrwało burze wojen szwedzkich i późniejszych światowych. Pozostanie w Toruniu, to oczywiste, ponieważ to torunianki i torunianie pozyskali je dla swoich kulturowych zasobów. A co najważniejsze, udostępniają je badaczom i prezentują na wystawach. Deklaruję, że zachowamy to dzieło przez kolejne setki lat – zapowiedział na konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski.
Czytaj więcej
Posłowie PiS chcą przekazać Węgrom papirusowy manuskrypt z XV wieku, który ma zostać wykupiony z Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu za 25 mln zł. Protestują przedstawiciele Książnicy.
Z kolei prof. Andrzej Sokala odwołał się do słów Iuliusa Paulusa, rzymskiego jurysty żyjącego w II wieku, który do cesarza Hadriana powiedział : „Non omne quod licet, honestum est” (nie wszystko, co jest dozwolone, jest uczciwe). – Kieruję te słowa do polskiego parlamentu – podkreślił rektor UMK.