Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro o mieszkańcach Wilamowic

Polska była na tyle wyjątkowa, że tolerowała nawet tak ekscentryczne wyznania jak arianizm - mówi Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski

Aktualizacja: 17.11.2016 22:33 Publikacja: 17.11.2016 19:13

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro o mieszkańcach Wilamowic

Foto: Fotorzepa, Danuta Matloch

Rzeczpospolita: Wilamowski może zostać uznany za język regionalny. Wilamowianie przenieśli się z Niderlandów pod Bielsko-Białą już w XIII wieku. Co imigrantów z Zachodu sprowadzało na nasze ziemie?

Robert Kostro: Od XII wieku aż do wieku XVII Rzeczpospolita była krajem imigracyjnym. Najpierw była to imigracja niemiecka, żydowska, później ormiańska, niderlandzka, włoska czy nawet szkocka. Z początku to było osadnictwo typowo miejskie. Takie właśnie są korzenie wielu polskich miast, włącznie z Krakowem. Ówczesną Rzeczpospolitą można porównać do późniejszych Stanów Zjednoczonych. W Litwie i w Koronie po prostu dało się dobrze zarobić. W końcu kierunki migracji świetnie pokazują, które kraje są atrakcyjne ekonomicznie.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia
Paweł Łepkowski: Najsympatyczniejszy ze wszystkich świętych
Historia
Mistrzowie narracji historycznej: Hebrajczycy
Historia
Bunt carskich strzelców
Historia
Wojna zimowa. Walka Dawida z Goliatem
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Historia
Archeologia rozboju i kontrabandy
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką