Aktualizacja: 20.02.2017 14:44 Publikacja: 20.02.2017 14:37
Foto: Wikimedia Commons
3 października 1998 roku, podczas pielgrzymki do Chorwacji, Jan Paweł II beatyfikował prymasa Chorwacji abp Stepinaca (1898-1960) ogłaszając go męczennikiem. Pozbawiony przez komunistów czci jako faszystowski kolaborant, hierarcha zmarł po ciężkiej chorobie w „areszcie domowym”, w swojej parafii, w Krasziciu. Wcześniej spędził 5 lat w więzieniu.
Papież Franciszek w 2016 roku wstrzymał proces kanonizacyjny. Chodziło o kontrowersje wokół osoby kardynała. Abp Stepinac związany był bowiem z ustaszami, którzy podczas II wojny światowej mordowali Serbów i kolaborowali z III Rzeszą. Choć duchowny był przekonany, że jego dłonie nie splamiły się serbską krwią, historycy mają w tej sprawie wątpliwości do dziś.
W dniach 4–11 lutego 1945 r. Roosevelt, Churchill i Stalin zdecydowali m.in. o tym, że ZSRR otrzymał „zwierzchnictwo” nad Polską i jedną trzecią Niemiec. Nasz kraj utracił też Kresy Wschodnie na rzecz Związku Radzieckiego.
Każdy, kto jadąc do Waszyngtonu, spodziewa się ujrzeć monumentalną rezydencję najpotężniejszego człowieka na świecie, jest zawiedziony jej rozmiarami.
W czasie II wojny światowej, gdy Związek Radziecki stał się sojusznikiem aliantów przeciwko III Rzeszy, uruchomiono gigantyczny projekt ALSIB w celu dostarczenia z Alaski do ZSRR amerykańskich samolotów przeznaczonych na front.
Zdjęcia paparazzi z ostatniej publicznej egzekucji we Francji spowodowały, że władze zrezygnowały z tej metody karania przestępców. Pokaz miał działać odstraszająco, a był jedynie rozrywką dla gawiedzi.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
W kultowym serialu z czasów PRL Jacek Zajdler grał rolę charyzmatycznego przywódcy bandy Karioki. W prawdziwym świecie aktor wspierał antykomunistyczną opozycję. Z pobudek moralnych, bo polityką się nie interesował.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Watykan publikuje list napisany przez papieża Franciszka do redaktora naczelnego dziennika „Corriere della Sera” Luciano Fontany. Papież napisał do Fontany w odpowiedzi na wyrazy wsparcia od niego przekazane w związku z chorobą Franciszka.
W niedzielę Watykan opublikował nową fotografię papieża Franciszka. To pierwszy taki przypadek od ponad miesiąca, czyli od momentu, gdy zwierzchnik Kościoła katolickiego trafił do szpitala w Rzymie.
Zespół medyczny zajmujący się zdrowiem papieża Franciszka zdecydował się nie wydawać zaplanowanego biuletynu w piątkowy wieczór - poinformował Watykan.
Biorąc pod uwagę stabilny stan zdrowia papieża, lekarze nie wydali w piątek wieczorem żadnego komunikatu medycznego. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej informuje, że aktualizacje medyczne będą publikowane rzadziej.
Od blisko miesiąca papież Franciszek z powodu obustronnego zapalenia płuc przebywa w rzymskiej poliklinice Gemelli. Watykan podał nowe informacje o stanie zdrowia głowy Kościoła.
Ogólnopolska Komisja do spraw zbadania przypadków wykorzystywania seksualnego osób małoletnich w Kościele musi powstać. To kwestia wiarygodności polskiego Kościoła – mówił w podcaście „Rzecz w tym” Tomasz Krzyżak, szef działu krajowego „Rzeczpospolitej”.
Leżący od miesiąca w szpitalu papież Franciszek wchodzi właśnie w trzynasty rok pontyfikatu. Jak dotychczas prowadził Kościół i co będzie dalej? W jaką stronę podąży Kościół?
Już prawie 25 lat polski Kościół zmaga się z pedofilią. Przeróżne działania biskupi zazwyczaj podejmowali przyparci do muru, pod presją zewnętrzną. Teraz do debaty o powołaniu ogólnopolskiej komisji ds. wyjaśniania przypadków wykorzystywania seksualnego wdarły się walki frakcyjne. Może z decyzją o powstaniu komisji warto poczekać do obsady paru stolic diecezjalnych?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas