Tylko 79 zł za pół roku czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 08.03.2017 22:28 Publikacja: 07.03.2017 17:43
Władze w Mińsku do tej pory utrzymywały, że druga wojna zaczęła się dla nich w 1941 roku. Na zdjęciu: spotkanie niemieckich i sowieckich żołnierzy w Brześciu we wrześniu 1939 roku.
Foto: Wikipedia
– Za wolność naszą i waszą. Pod takim hasłem w ciągu wieków ramię w ramię walczyli Białorusini i Polacy. Jesienią 1939 roku część żołnierzy Wojska Polskiego znalazła się w nazistowskich obozach, reszta – w sowieckich – brzmiał wyemitowany w niedzielę reportaż w białoruskiej telewizji państwowej ONT zatytułowany „Za wolność". Treść reportażu dla białoruskiego widza bez wątpienia jest sensacyjna, gdyż od lat media rządowe gloryfikowały historię Wielkiej Wojny Ojczyźnianej i utrzymywały, że wojna dla Białorusinów zaczęła się dopiero w 1941 roku. Po raz pierwszy w białoruskich mediach rządowych wspomniano o 70 tysiącach Białorusinów walczących w 1939 roku w szeregach Wojska Polskiego. Po raz pierwszy zostali nazwani „bohaterami". – Zniknęli gdzieś w historii i nie wolno było o nich mówić. Dopiero teraz zaczynamy dowiadywać się o nieznanych bohaterach wspólnej wojny, o walce, która jednoczyła dwa narody – mówi autor reportażu.
W dniach 4–11 lutego 1945 r. Roosevelt, Churchill i Stalin zdecydowali m.in. o tym, że ZSRR otrzymał „zwierzchnictwo” nad Polską i jedną trzecią Niemiec. Nasz kraj utracił też Kresy Wschodnie na rzecz Związku Radzieckiego.
Każdy, kto jadąc do Waszyngtonu, spodziewa się ujrzeć monumentalną rezydencję najpotężniejszego człowieka na świecie, jest zawiedziony jej rozmiarami.
W czasie II wojny światowej, gdy Związek Radziecki stał się sojusznikiem aliantów przeciwko III Rzeszy, uruchomiono gigantyczny projekt ALSIB w celu dostarczenia z Alaski do ZSRR amerykańskich samolotów przeznaczonych na front.
Zdjęcia paparazzi z ostatniej publicznej egzekucji we Francji spowodowały, że władze zrezygnowały z tej metody karania przestępców. Pokaz miał działać odstraszająco, a był jedynie rozrywką dla gawiedzi.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
W kultowym serialu z czasów PRL Jacek Zajdler grał rolę charyzmatycznego przywódcy bandy Karioki. W prawdziwym świecie aktor wspierał antykomunistyczną opozycję. Z pobudek moralnych, bo polityką się nie interesował.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
W maju 2021 roku do awaryjnego lądowania w Mińsku został zmuszony samolot linii Ateny-Wilno, na którego pokładzie znajdował się białoruski opozycjonista i dziennikarz Raman Pratasiewicz. Prokuratura zdecydowała o przedstawieniu zarzutów i wydaniu listu gończego za sprawcami.
Włoskie biuro architektoniczne Recs Architects zdobyło wyróżnienie w prestiżowym międzynarodowym konkursie A' Design Award. Doceniono zaprojektowany przez Włochów luksusowy terminal dla prywatnych odrzutowców, znajdujący się na lotnisku w Mińsku.
Zbiegłego na Białoruś byłego polskiego sędziego reżim wyciąga na sztandary antypolskiej propagandy. Wygląda na to, że dyktator na własne życzenie odcina się od świata i powierza kraj Rosji.
Donald Tusk zapowiedział, że w sobotę rano pojawi się na granicy z Białorusią.
Szokująca informacja, nie potrafię tego skomentować - tak szef MSZ, Radosław Sikorski odpowiedział na pytanie o sędziego Tomasza Szmydta, który wystąpił z wnioskiem o azyl polityczny w Mińsku.
Rozmieszczenie rosyjskiej taktycznej broni atomowej na Białorusi nie jest ograniczone czasowo - informuje agencja TASS cytując Aleksieja Poliszczuka, dyrektora departamentu rosyjskiego ds. byłych państw poradzieckich Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.
Odroczenie od służby wojskowej dla obywateli Białorusi studiujących za granicą zostało zniesione, na mocy nowelizacji Ustawy o służbie wojskowej opublikowanej na portalu z obowiązującymi na Białorusi aktami prawnymi.
Rzecznik MSZ, Łukasz Jasina, opublikował oświadczenie, w którym pisze, że "Andżelika Borys została oczyszczona z nieprawdziwych zarzutów. Liczymy, że będzie mogła wkrótce odwiedzić Polskę".
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas