Aktualizacja: 23.09.2017 17:15 Publikacja: 23.09.2017 00:01
20-lecie KOR, 1996 rok - na zdjęciu: Seweryn Blumsztajn, Henryk Wujec, Mirosław Chojecki
Foto: Fotorzepa/ Michał Sadowski
W tym roku mija 40. rocznica powstania Komitetu Obrony Robotników. W kraju organizowane są społeczne obchody 40-lecia KOR.
Organizacja opozycyjna pod nazwą Komitet Obrony Robotników działała od 23 września 1976 roku. Sprzeciwiała się polityce władz PRL i niosła pomoc osobom represjonowanym za udział w robotniczych wystąpieniach w Ursusie, Radomiu i innych miastach w czerwcu 1976 roku.
Do trzech lat więzienia grozi mieszkańcowi Częstochowy, który zaprzeczał zbrodniom popełnionym przez Niemców w obozach koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau oraz na Majdanku.
Już opadł kurz po tegorocznej paraolimpiadzie w Paryżu, buchalterzy posegregowali medale według kolorów, obliczyli, jaki statystycznie nakład finansowy przypada na jeden medal, osłabło też zainteresowanie sekundami w wyścigach i centymetrami w rzutach. Można więc zachować się „niesportowo” i zadać pytanie: od jak dawna osoby niepełnosprawne traktowane są po ludzku?
W 1939 r. granica między walką prowadzoną przez regularne Wojsko Polskie a partyzantką tworzoną przez żołnierzy z rozbitych, odciętych bądź „zabłąkanych” oddziałów była bardzo płynna. Wojnę szarpaną przeciwko Niemcom rozpoczął nie tylko major Henryk Dobrzański „Hubal”.
85 lat temu, 26 października 1939 r., Hans Frank – minister bez teki w rządzie III Rzeszy i wyższy zarządca cywilny okupowanych ziem polskich przy naczelnym dowództwie Wehrmachtu na Wschodzie – proklamował tzw. Generalne Gubernatorstwo (GG).
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
„Wspólnota stołu to ponadczasowa wartość, której ogromne znaczenie dla jedności nie tylko rodziny, ale i całego społeczeństwa, dostrzegali nasi przodkowie” – mówi pisarz Andrzej Fiedoruk, autor książki „Jak dawniej jadano”.
Nie można zapomnieć o dwuosobowym spec oddziale, który przez pół wieku bronił demokracji.
W wieku 83 lat zmarła Ludwika Wujec, opozycjonistka z czasów PRL, wdowa po Henryku Wujcu.
Jest dużo spraw, które powinny być przedmiotem wspólnego namysłu w Sejmie, dobrze rozumianego sporu różnych środowisk. Henryk Wujec jest dobrym patronem takich przedsięwzięć – mówi Jakub Wygnański, współtwórca Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca.
W opublikowanej właśnie przez IPN „Encyklopedii Solidarności” zabrakło biografii wielu kluczowych działaczy tego związku np. Morawieckiego, Mazowieckiego, Olszewskiego, Kaczyńskiego, Wujca, Kuronia, Michnika.
Andrej Chadanowicz, białoruski poeta i tłumacz, jest laureatem tegorocznej edycji Nagrody im. Jerzego Giedroycia.
XX edycja Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia przyznawanej za pogłębianie dialogu między narodami Europy Środkowo-Wschodniej.
Opozycjonista z czasów PRL, działacz KOR i "Solidarności", były więzień polityczny Henryk Wujec został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego.
Zmarł działacz opozycji PRL Henryk Wujec. Od miesięcy walczył z ciężką chorobą
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas