Aktualizacja: 23.09.2017 17:15 Publikacja: 23.09.2017 00:01
20-lecie KOR, 1996 rok - na zdjęciu: Seweryn Blumsztajn, Henryk Wujec, Mirosław Chojecki
Foto: Fotorzepa/ Michał Sadowski
W tym roku mija 40. rocznica powstania Komitetu Obrony Robotników. W kraju organizowane są społeczne obchody 40-lecia KOR.
Organizacja opozycyjna pod nazwą Komitet Obrony Robotników działała od 23 września 1976 roku. Sprzeciwiała się polityce władz PRL i niosła pomoc osobom represjonowanym za udział w robotniczych wystąpieniach w Ursusie, Radomiu i innych miastach w czerwcu 1976 roku.
Do trzech lat więzienia grozi mieszkańcowi Częstochowy, który zaprzeczał zbrodniom popełnionym przez Niemców w obozach koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau oraz na Majdanku.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Już opadł kurz po tegorocznej paraolimpiadzie w Paryżu, buchalterzy posegregowali medale według kolorów, obliczyli, jaki statystycznie nakład finansowy przypada na jeden medal, osłabło też zainteresowanie sekundami w wyścigach i centymetrami w rzutach. Można więc zachować się „niesportowo” i zadać pytanie: od jak dawna osoby niepełnosprawne traktowane są po ludzku?
W 1939 r. granica między walką prowadzoną przez regularne Wojsko Polskie a partyzantką tworzoną przez żołnierzy z rozbitych, odciętych bądź „zabłąkanych” oddziałów była bardzo płynna. Wojnę szarpaną przeciwko Niemcom rozpoczął nie tylko major Henryk Dobrzański „Hubal”.
85 lat temu, 26 października 1939 r., Hans Frank – minister bez teki w rządzie III Rzeszy i wyższy zarządca cywilny okupowanych ziem polskich przy naczelnym dowództwie Wehrmachtu na Wschodzie – proklamował tzw. Generalne Gubernatorstwo (GG).
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla. W rankingu SpeedTest.pl 2023 laury zdobyła usługa internet domowy.
„Wspólnota stołu to ponadczasowa wartość, której ogromne znaczenie dla jedności nie tylko rodziny, ale i całego społeczeństwa, dostrzegali nasi przodkowie” – mówi pisarz Andrzej Fiedoruk, autor książki „Jak dawniej jadano”.
Nie można zapomnieć o dwuosobowym spec oddziale, który przez pół wieku bronił demokracji.
W wieku 83 lat zmarła Ludwika Wujec, opozycjonistka z czasów PRL, wdowa po Henryku Wujcu.
Jest dużo spraw, które powinny być przedmiotem wspólnego namysłu w Sejmie, dobrze rozumianego sporu różnych środowisk. Henryk Wujec jest dobrym patronem takich przedsięwzięć – mówi Jakub Wygnański, współtwórca Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca.
W opublikowanej właśnie przez IPN „Encyklopedii Solidarności” zabrakło biografii wielu kluczowych działaczy tego związku np. Morawieckiego, Mazowieckiego, Olszewskiego, Kaczyńskiego, Wujca, Kuronia, Michnika.
Andrej Chadanowicz, białoruski poeta i tłumacz, jest laureatem tegorocznej edycji Nagrody im. Jerzego Giedroycia.
XX edycja Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia przyznawanej za pogłębianie dialogu między narodami Europy Środkowo-Wschodniej.
Opozycjonista z czasów PRL, działacz KOR i "Solidarności", były więzień polityczny Henryk Wujec został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego.
Zmarł działacz opozycji PRL Henryk Wujec. Od miesięcy walczył z ciężką chorobą
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas