Aktualizacja: 23.09.2017 17:15 Publikacja: 23.09.2017 00:01
20-lecie KOR, 1996 rok - na zdjęciu: Seweryn Blumsztajn, Henryk Wujec, Mirosław Chojecki
Foto: Fotorzepa/ Michał Sadowski
W tym roku mija 40. rocznica powstania Komitetu Obrony Robotników. W kraju organizowane są społeczne obchody 40-lecia KOR.
Organizacja opozycyjna pod nazwą Komitet Obrony Robotników działała od 23 września 1976 roku. Sprzeciwiała się polityce władz PRL i niosła pomoc osobom represjonowanym za udział w robotniczych wystąpieniach w Ursusie, Radomiu i innych miastach w czerwcu 1976 roku.
W panteonie chrześcijańskich świętych jest wiele osób, które można podziwiać jako wzór wielkiej odwagi, wiary i człowieczeństwa. Paradoksalnie z tego grona najbardziej znany jest święty, o którego życiu prawie nikt nic nie wie. Wspominamy go 6 grudnia, choć rzadko w kontekście religijnym. Znają go bowiem nie tylko chrześcijanie, ale dzięki komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia także wyznawcy innych religii oraz ateiści. W Polsce wie o nim każde dziecko, choć jeszcze dwa wieki temu nie miał nic wspólnego ze świętami.
Coś, co dziś nazywamy mediami, a wcześniej należałoby nazwać świadomym i celowym poszerzaniem zasięgu komunikacji, wkroczyło w sferę wojny w momencie, kiedy narodziła się kategoria narracji.
Akty nieposłuszeństwa armii zdarzały się od najdawniejszych czasów. W historię buntów wpisały się także siły zbrojne carstwa moskiewskiego. Za mieszanie się do polityki strzelcy zapłacili straszliwą cenę.
85 lat temu Armia Czerwona zaatakowała Finlandię. Był to kolejny krok w realizacji tajnego protokołu dodatkowego do paktu Ribbentrop-Mołotow, który skazywał sześć suwerennych państw na utratę niepodległości.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Drewniana noga, czarna opaska na wybitym oku, żelazny hak zamiast dłoni, nóż w zębach, laski dynamitu wplecione w brodę, w jednej ręce pistolet, w drugiej kordelas i do abordażu!...
Nie można zapomnieć o dwuosobowym spec oddziale, który przez pół wieku bronił demokracji.
W wieku 83 lat zmarła Ludwika Wujec, opozycjonistka z czasów PRL, wdowa po Henryku Wujcu.
Jest dużo spraw, które powinny być przedmiotem wspólnego namysłu w Sejmie, dobrze rozumianego sporu różnych środowisk. Henryk Wujec jest dobrym patronem takich przedsięwzięć – mówi Jakub Wygnański, współtwórca Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca.
W opublikowanej właśnie przez IPN „Encyklopedii Solidarności” zabrakło biografii wielu kluczowych działaczy tego związku np. Morawieckiego, Mazowieckiego, Olszewskiego, Kaczyńskiego, Wujca, Kuronia, Michnika.
Andrej Chadanowicz, białoruski poeta i tłumacz, jest laureatem tegorocznej edycji Nagrody im. Jerzego Giedroycia.
XX edycja Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia przyznawanej za pogłębianie dialogu między narodami Europy Środkowo-Wschodniej.
Opozycjonista z czasów PRL, działacz KOR i "Solidarności", były więzień polityczny Henryk Wujec został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego.
Zmarł działacz opozycji PRL Henryk Wujec. Od miesięcy walczył z ciężką chorobą
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas