Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 18.12.2020 06:29 Publikacja: 17.12.2020 15:11
Noty Jana Olszewskiego nie ma w "Encyklopedii Solidarności"IPN
Foto: Fotorzepa, Mateusz Dąbrowski
Na liście działaczy związkowych umieszczonych na stronie internetowej IPN pod hasłem „Encyklopedia Solidarności" nie ma wielu kluczowych działaczy związanych z działalnością opozycji demokratycznej, którzy następnie działali lub wspierali NSZZ „Solidarność". Na liście tej nie ma na przykład Andrzeja i Benedykta Czumów, Łukasza Abgarowicza, Jana K. Ardanowskiego, Artura Balazsa, Mirosława Chojeckiego, Zbigniewa Janasa, Zbigniewa Bujaka, Władysława Bartoszewskiego, Ireny Dzierzgowskiej, Władysława Frasyniuka, Lecha Kaczyńskiego, Andrzeja Kołodzieja, Jacka Kuronia, Barbary Labudy, Jan J. Lipskiego, Karola Modzelewskiego, Tadeusza Mazowieckiego, Kornela Morawieckiego, Adama Michnika, Stefana Niesiołowskiego, Antoniego Macierewicza, Janusza Onyszkiewicza, Jan Olszewskiego, Włodzimierza Paszyńskiego, Zbigniewa i Zofii Romaszewskich, Macieja Radziwiłła, Krystyny Starczewskiej, Henryka Wujca.
To, co stworzył inżynier budujący układ scalony będący „sercem” telefonu komórkowego, to prawdziwe arcydzieło. To genialne ułożenie i połączenie tysięcy elementów!
W panteonie chrześcijańskich świętych jest wiele osób, które można podziwiać jako wzór wielkiej odwagi, wiary i człowieczeństwa. Paradoksalnie z tego grona najbardziej znany jest święty, o którego życiu prawie nikt nic nie wie. Wspominamy go 6 grudnia, choć rzadko w kontekście religijnym. Znają go bowiem nie tylko chrześcijanie, ale dzięki komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia także wyznawcy innych religii oraz ateiści. W Polsce wie o nim każde dziecko, choć jeszcze dwa wieki temu nie miał nic wspólnego ze świętami.
Coś, co dziś nazywamy mediami, a wcześniej należałoby nazwać świadomym i celowym poszerzaniem zasięgu komunikacji, wkroczyło w sferę wojny w momencie, kiedy narodziła się kategoria narracji.
Akty nieposłuszeństwa armii zdarzały się od najdawniejszych czasów. W historię buntów wpisały się także siły zbrojne carstwa moskiewskiego. Za mieszanie się do polityki strzelcy zapłacili straszliwą cenę.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
85 lat temu Armia Czerwona zaatakowała Finlandię. Był to kolejny krok w realizacji tajnego protokołu dodatkowego do paktu Ribbentrop-Mołotow, który skazywał sześć suwerennych państw na utratę niepodległości.
Grupa polskich i ukraińskich naukowców opracowała wspólny komunikat dotyczący historii. Jest m.in. mowa o ofiarach polskich i ukraińskich z lat 40. XX wieku. Patronem porozumienia jest Ośrodek Karta.
Szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Paprocka, zapytana o to, czy Andrzej Duda będzie pojawiać się w kampanii wyborczej Karola Nawrockiego, stwierdziła, że angażowanie się w takie sprawy nie jest rolą głowy państwa.
W Łodzi powstaje muzeum, które upamiętni dziecięce ofiary Niemców z założonego przez nich obozu. Równolegle IPN prowadzi poszukiwania miejsc, gdzie zmarłe w tym miejscu odosobnienia dzieci były grzebane.
„Dzisiaj funkcjonariusze ABW zatrzymali w Gdańsku 47-letniego Olgierda L.” - napisał w serwisie X rzecznik szefa MSWiA, Jacek Dobrzyński. - Spodziewamy się niepokojącego kontekstu międzynarodowego, jeśli chodzi o tę sprawę - skomentował aresztowanie Donald Tusk.
Dla PiS trudniejsza byłaby sytuacja odwrotna. Koalicja Obywatelska skoncentrowana na tym, co może zaproponować Polakom, okazałaby się wymagającym rywalem. Tymczasem KO grzęźnie w pliku niejasnej proweniencji.
Michał Żebrowski rozpływał się niedawno w TVP nad swoim przyjacielem Rafałem Trzaskowskim, który od najmłodszych lat miał być „ulubieńcem rówieśników i grona pedagogicznego”, a charyzmą wyróżniał się już w czwartej klasie szkoły podstawowej. Pytanie, czy takie pozycjonowanie tego kandydata nie jest receptą na kłopoty.
Ten dokument to głęboka insynuacja rzeczy, które nie są zagrożeniem dla obywatelskiego kandydata na prezydenta - mówił w czasie konferencji prasowej w Żywcu Karol Nawrocki, prezes IPN, który startuje w wyborach prezydenckich z poparciem PiS.
– Przede wszystkim powinien trzymać się tego, co zapowiedział, a więc idei zakończenia wojny polsko-polskiej, dlatego słowa o „genie polskości” nie powinny się powtórzyć – mówi prof. Andrzej Nowak. Historyk zarekomendował w krakowskim „Sokole” kandydaturę dr. Karola Nawrockiego, którą popiera PiS.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas