Reklama
Rozwiń

Warus – niesłychanie spokojny człowiek

Dwie osoby zmieniły bieg historii i przebieg rzymskich podbojów nad Łabą. Pierwsza to nieudolny namiestnik Publiusz Kwintyliusz Warus. Pochodził z rodziny senatorskiej, a jego ojciec Sekstus Kwintyliusz Warus, zaangażowany prawdopodobnie w spisek przeciwko Cezarowi, popełnił samobójstwo.

Aktualizacja: 29.02.2008 18:20 Publikacja: 29.02.2008 00:20

Warus – niesłychanie spokojny człowiek

Foto: Rzeczpospolita

Red

Publiusz Warus był konsulem w 13 roku p.n.e., potem namiestnikiem w Afryce i Syrii. Ożenił się z Wipsanią Marcellą, córką Marka Wipsaniusza Agryppy i Klaudii Marcelli, i poprzez to małżeństwo wszedł do rodziny cesarza Augusta. Współczesny opisywanym wydarzeniom rzymski historyk Wellejusz Paterkulus (ok. 20 p.n.e. – 30 n.e.) tak charakteryzuje Warusa: „Odznaczał się łagodnym charakterem i spokojnym usposobieniem. Ciężkawy nieco zarówno w ruchach, jak i w myśli, był przyzwyczajony bardziej do bezczynnego życia obozowego niż wojennej służby. Pieniędzmi nie pogardzał. Świadczy o tym Syria, której był swojego czasu namiestnikiem. Wkraczał biedny do bogatej, bogaty biedną opuszczał” („Historia rzymska”, II 117, przeł. E. Zwolski). Warus nie miał talentów wojskowych i powinien objąć namiestnictwo spokojnej prowincji na wschodzie, a nie dowodzić rzymskim wojskiem w nie do końca jeszcze podbitej Germanii.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego