Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 08.01.2010 06:19 Publikacja: 08.01.2010 06:19
Niemiecki fizyk Klaus Fuchs, który informował wywiad sowiecki o postępach prac nad amerykańską bombą atomową
Foto: Archiwum „Mówią wieki”
W sierpniu 1939 roku Einstein napisał list do Roosevelta, podkreślając, że ostatnie odkrycia naukowe udowodniły możliwość zaistnienia łańcuchowej reakcji i wyzwolenia wielkich ilości energii. „Nie jest wykluczone – pisał dalej Einstein – że można skonstruować bombę, która, przenoszona statkiem, zniszczyłaby cały port i okalające go terytorium”. Upadek Francji i drugi list pobudziły waszyngtońską administrację do działania.
W 1940 roku rząd USA zaczął badać możliwość stworzenia bomby atomowej. Naukowcy koncentrowali się nad poznaniem własności uranu. Problemy techniczne były tak duże, a koszty programu tak wielkie, że pozwolić sobie na niego mogło tylko wojsko. W połowie 1942 roku wojskowym szefem programu budowy bomby atomowej został gen. saperów Leslie Groves (wcześniej zarządzał inwestycjami wartymi 10 mld dolarów, m.in. zbudował Pentagon), dyrektorem naukowym J. Robert Oppenheimer. Groves nadał projektowi nazwę Manhattan Engineer District i już pierwszego dnia urzędowania kazał kupić cały dostępny na świecie uran po dolarze za funt, na co armia wydała 2,5 mln dolarów. 28 grudnia 1942 roku prezydent zaaprobował program budowy bomby atomowej, szacowany na 500 mln dol. Naukowcy zakładali, że jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, bomba będzie gotowa w pierwszej połowie 1945 roku. Spodziewali się, że Niemcy są ze swoim projektem o sześć miesięcy z tyłu.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Akta odtajnione niedawno przez Główne Archiwum Policji ujawniają nieznane fakty o napadzie na konwój przed warsz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas