Reklama
Rozwiń

Henry Cort

Urodzony w 1740 roku syn wytwórcy cegieł stał się autorem drugiej rewolucji technologicznej w metalurgii żelaza, która miała miejsce w XVIII stuleciu. Dzięki zaadoptowaniu technologii Darby’ego produkcja nadającego się do odlewania żeliwa o zawartości 35 proc. węgla znacznie się zwiększyła.

Publikacja: 20.05.2008 13:53

Henry Cort

Foto: EAST NEWS

Red

Problemem pozostało jednak odwęglenie surówki, tak aby uzyskać z niej kowalne żelazo o zawartości węgla poniżej 1 proc. Dotychczas stosowany proces fryszerski był pracochłonny i wymagał użycia węgla drzewnego.

Pracujący jako dostawca materiałów dla Royal Navy Cort wiedział, że kwatermistrzostwo preferuje żelazo importowane ze Szwecji i Rosji. Korzystając z tego faktu, Szwedzi i Rosjanie podnosili cenę żelaza sztabowego, wyciągając z budżetu angielskiej floty coraz więcej pieniędzy, a pośrednio czyniąc interes Corta mniej opłacalnym. W 1775 roku Cort wynajął kuźnicę w pobliżu Portsmuth i rozpoczął eksperymenty. Ich koszty szybko pochłonęły cały kapitał i zmusiły Corta do szukania dodatkowych funduszy. W 1781 roku on zawarł umowę z Adamem Jellicoe, który jako zastępca głównego płatnika floty wojennej obracał znacznymi kwotami. W zamian za pożyczki, których wysokość sięgnęła 27 tys. funtów, Jellicoe nabył prawa do patentów Corta, a jego syn został wspólnikiem wynalazcy.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego